K němu se jednadvacetiletý Juřena odvolal v srpnu ihned poté, co jej sedmiletým vězením za úmyslné ublížení na zdraví potrestal krajský soud ve Zlíně.

„Odvolání v neprospěch obžalovaného však podal i státní zástupce. Ten se domáhá překvalifikování na úmyslné těžké ublížení na zdraví, u nějž je sazba osm až šestnáct let,“ připomenul mluvčí Vrchního soudu Petr Angyalossy. Juřena tedy může skončit s kratším i delším trestem odnětí svobody, než bylo původních sedm let.

Mladík z Březolup loni 25. července přejel na parkovišti u uherskohradišťského Kauflandu dvacetiletého Petra Halušku z Kunovic. Ten na následky těžkých zranění pár hodin poté zemřel. Pokud olomoucký soud v úterý rozhodne, je jeho rozsudek vykonatelný a není proti němu odvolání. Stání ale může být odloženo, a to pro absenci jednoho z aktérů nebo pokud v případu vyvstanou nové závažné skutečnosti.

Podle psychologa Michala Perničky je Juřena osobností, která ve vypjatých situacích jedná zkratkovitě, impulzivně, až agresivně.

Do konfliktů s jinými lidmi se několikrát dostal před svou tragickou jízdou u Kauflandu i po ní. Například letos na konci června měl nad ránem na autobusové zastávce v Březolupech zmlátit mladého muže ze Svárova. „Byli oba opilí. Juřena tomu klukovi zlomil nos a poranil oko,“ sdělil redakci zdroj, jenž si nepřál být jmenován. „Policisté prověřují informace k napadení, ke kterému mělo dojít na konci v obci Březolupy na autobusové zastávce. Ke konkrétním osobám ale podle zákona nemůžeme sdělit bližší informace,“ uvedl uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Úterní rozhodování olomouckého soudu tento výstřelek ale pravděpodobně nijak neovlivní. „Nám byl předložen spisový materiál o přejetí člověka, takže řešíme pouze tento případ. Pokud dotyčný spáchal nějaký skutek i poté, záleží na tom, zda za něj byl pravomocně odsouzen. Do té doby musíme ctít presumpci neviny,“ uzavřel vysvětlením mluvčí soudu Angyalossy.