Tak v pondělí v budově uherskohradišťského okresního soudu popsal novinářům svou tíživou životní situaci Petr Polášek. Ten je podle obžaloby obětí závažného případu vydírání, jehož objasněním se přednedávnem prezentovali uherskohradišťští policisté.

Poláška měl kvůli nesplácení vypůjčených peněz vydírat jeho věřitel Petr Šťastný, který bydlí v Kunovicích a provozuje na tamním letišti padákové skákání. Přestože si od něj Polášek půjčil v roce 2006 asi dvacet tisíc korun, nakonec mu kvůli neschopnosti umořovat dluh včas vyplatil bezmála tři a půl milionu korun.

„Nebylo to jednoduché. Vyhrožoval mně i mojí rodině zabitím, odvezením kdoví kam. Když jsem vycestoval, vůbec jsem nevěděl, co se s mými nejbližšími děje, jestli je někam neodvezli. To si nedovedete představit," líčil Petr Polášek.

Šťastného policisté po ročním vyšetřování obvinili a následně ho státní zástupce obžaloval z trestného činu vydírání, za který podle sazebníku hrozí pobyt za mřížemi v délce od dvou do osmi let. Kromě Poláška se přihlásili další tři poškození, kterým měl Šťastný při vymáhání peněz vyhrožovat násilím.

Šťastného v pondělí do Uherského Hradiště přivezla eskorta z brněnské vazební věznice. Že by se mohl dopustit trestného činu vydírání, to kategoricky popřel. „Obžaloba se nezakládá na pravdě, je to účelové. Těm lidem jsem ani nezavdal příčinu, aby si mohli myslet, že je vydírám. Půjčil jsem jim peníze, měli mi je vrátit," konstatoval Šťastný před předsedkyní uherskohradišťského okresního soudu Hanou Kurfiřtovou.

Podle obžalovaného se poškození od začátku vyhýbali placení, a kdyby to byl věděl, ani by jim peníze nepůjčil. „Měnili si telefonní čísla. Pan Polášek asi dvěstěkrát odložil platbu. Absolvovali jsme řadu setkání, na něž peníze nepřivezl, i když to sliboval. Lhal, byl nespolehlivý," podotkl Šťastný. Dle svých slov přemýšlí o tom, proč tři ze čtyř poškozených mají společného známého, s nímž se stýkal v klubovém baru parašutistů na kunovickém letišti a jehož prostřednictvím se s nimi seznámil.

S „klienty" se Petr Šťastný setkával nejčastěji na uherskohradišťském Masarykově náměstí nebo v kavárně hotelu Slunce. Podle vyšetřovatelů pak těm, kteří nezvládali splácet, svévolně dluh navyšoval a psal nové a nové směnky. Navíc jim měl vyhrožovat fyzickou likvidací či únosem do Ruska. Jednu ženu měl dokonce přinutit k splácení formou sexuálních služeb poskytovaných jemu a dalším mužům, které určil.

K pokračování těchto služeb v dalších měsících ji měl donutit hrozbou zveřejnění videonahrávek sexuálního styku s ním. Petr Šťastný jistou formu vztahu s ženou nepopřel, odmítl však, že má s projednávaným případem nějakou souvislost.

Podle vedoucího uherskohradišťského oddělení obecné kriminality Jana Dibďáka je takový druh vydírání na Uherskohradišťsku výjimečnou záležitostí. „Jedná se o obsáhlý spis. Poškozených pravděpodobně bude více, trápilo to dost lidí v regionu. Ti bohužel často nenacházejí odvahu vypovídat," uvedl již před časem Dibďák.

Petr Šťastný je zkušeným parašutistou, na svém kontě více než pět tisíc seskoků. Slovácký deník o něm informoval v roce 2011 v souvislosti s pokusem o evropský rekord ve vytvoření největší vzdušné formace z lidských těl, který se uskutečnil nad polským Gdaňskem.

Poškození si nárokují odškodnění. Petr Polášek chce 25 milionů korun, žena, která zčásti splácela sexuálními službami pak 240 tisíc. Další jednání se na uherskohradišťském soudu uskuteční za několik týdnů.

Související:

Kunovickému parašutistovi těsně unikl evropský rekord

Půjčoval peníze a hrozil likvidací, únosem i sexem