Pět milionů, které měl připravené na podnikání, mu zmizelo přímo z jeho domu. Vzal je podle něj jeho dlouholetý známý.

Pan Robert chtěl se svým partnerem rozšířit firmu, kterou má v Kunovicích, a přijmout i další lidi. Pět a půl milionu měl nachystaných na nákup nového stroje a rekonstrukci podniku. Peníze si ale nyní zřejmě užívá jeho devětadvacetiletý známý v Austrálii, zatímco pan Robert je takřka na pokraji krachu.

Na nákup stroje

Jak se to vše mohlo stát? Psal se leden 2011 a pan Robert K., který si nepřál zveřejnit celé jméno, si domů dovezl 210 tisíc euro. Bankovky uschoval do obálky, dal je do igelitové tašky a chystal se, že je odveze do firmy. Za peníze měl rekonstruovat areál a koupit nový stroj. „Byli jsme krátce před uzavřením velké zakázky a potřebovali jsme proto koupit nový stroj na výrobu plastových částí. Ty peníze byl vklad našeho společníka do firmy,“ vysvětluje pan Robert.

Na návštěvě u něj doma byl v tu chvíli devětadvacetiletý muž. „Byl to náš rodinný známý. Hodně mi ve firmě pomáhal, jezdil se mnou a vyřizoval spoustu věcí. Věřil jsem mu a počítal jsem s ním i do budoucna,“ podotýká podnikatel.

O to víc prý nemůže uvěřit tomu, co se stalo. Peníze uschované v igelitce podle svých slov nechal ležet v kuchyni na stole. „Mezitím jsem zašel pro něco do ložnice. Vrátil jsem se a známý byl pryč. Měl ještě něco vyřídit, proto by mě ani ve snu nenapadlo, že když odjel, tak už má s sebou i peníze,“ vrací se pan Robert k nepříjemné chvíli.

Čekal, že se vrátí

Bylo to naposled, co svého známého viděl. „Jakmile jsem zjistil, že jsou peníze pryč, volal jsem mu, ale už to nezvedal. Hledal jsem ho i doma. Ale marně,“ krčí rameny muž.

Několik hodin čekal a doufal, že se známý i s penězi vrátí, a vše se ukáže jako velké nedorozumění. Mýlil se. Nakonec se obrátil na policii. Ani té už se bohužel mladého muže nepodařilo zadržet v České republice.

„Podařilo se mi zjistit, že odjel do Brna, kde si koupil letenku, odletěl do Prahy a odtud na Nový Zéland. Nyní je podle mých informací v Austrálii,“ naznačil Robert K.

Z rozšiřování firmy tak nakonec nebylo nic. Naopak. Podnikatel se dostal do velkých dluhů. „Ty peníze totiž musím splácet. Firma tak prakticky skončila. Musel jsem propustit zaměstnance, prodat auto a do potíží se dostala i celá má rodina. Do teď nechápu, proč to udělal,“ konstatoval.

Devětadvacetiletého údajného zloděje čeká 21. prosince soud. Zda se jej do té doby podaří policii dopadnout a dostat zpět do republiky, je otázka. Muž je dokonce v hledáčku Interpolu.

Nedávno se údajný zloděj ozval televizi Nova, které sdělil, že nikdy nic nevzal. Od té doby je však jeho číslo opět nekontaktní.