„Zloděje lákají především ozdoby, které lidé na své hroby dávají. A i když jsme za posledních několik let žádné krádeže neměli hlášeny, neznamená to, že nejsou. Lidem často připadá zbytečné takovou věc ohlásit,“ konstatovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Slova policejní mluvčí potvrzuje například Růžena Poláchová ze Zlína. „Už mi tu ukradli lampu, věnce i vysázené kytky. Ale policii jsem to nehlásila. Podle mě by na nikoho nepřišli,“ popsala své neblahé zkušenosti se zloději .

Zvýšený výskyt návštěvníků hřbitovů však láká i jiné kriminální živly. „Před několika lety tu byla přepadena žena. Lupič jí sebral kabelku a všechny věci, které měla u sebe. A přestože už je to několik let zpět, stále radíme lidem, aby večer na tato místa z preventivních důvodů nechodili,“ radí policejní mluvčí.

Místa posledního odpočinku nenechávají klidnými ani vandaly. „Loni poničili ve zlínské části Mladcová výtržníci několik náhrobních kamenů. Škoda tehdy dosáhla deset tisíc korun,“ připomněla mluvčí Bartíková.

Aby co možná nejvíce zamezili řádění zlodějů a jiných výtržníků, posilují policisté každý rok v období Dušiček své hlídky.

Zlínské hřbitovy dokonce hlídají policisté na koních. „Z koňského hřbetu mají lepší rozhled po okolí a navíc jsou schopni pachatele rychle dostihnout, ale hlavně seskočit z koně tak, aby ho mohli hned zpacifikovat,“ vysvětlila mluvčí Bartíková.

Dodala, že jízdní policie bude hřbitovy hlídat až do zítřka. „Ale i pak zde budou naše hlídky zajíždět v rámci pravidelných kontrol,“ doplnila mluvčí.

Zvýšenou pozornost hřbitovům budou věnovat i policisté na Slovácku, Vsetínsku či Kroměřížsku. „Budeme provádět častější kontroly hřbitovů a lokalit, které mají se svátkem zesnulých spojitost. Samozřejmě častější budou i přímé pochůzky na hřbitovech, a to nejen v Kroměříži, ale i v ostatních místních částech,“ upozornil ředitel Městské policie Kroměříž Miloslav Skřebský.

Větší počet automobilů, které v období Dušiček obklopí hřbitovy, jsou také velkým pokušením pro zloděje. „Lidé by v autech neměli nechávat tašky, kabelky, batohy, ošacení či jiné osobní věci, a zvyšovat tím motivaci zloděje do vozidla se vloupat,“ varovala policejní mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.