Hlavními aktéry vleklých sporů jsou starostka obce Vlasta Háblová za Starosty-Nezávislé a lídr opozičního sdružení Zdravé Sušice Karel Taft. Právě on a dva jeho spolustraníci podali na začátku ledna rezignaci a ze sedmičlenného zastupitelstva tak zůstalo torzo s omezeným mandátem, které hospodaří v mantinelech rozpočtového provizoria.

O sušickou obecní kasu se v současnosti dokonce zajímá i hospodářská kriminálka. „Ke kontrole musíme předložit všechny dotované projekty od roku 2006. Návrh na přezkoumání podal občan, kterého zajímá, jak obec hospodaří. My se tomu samozřejmě nebráníme, já osobně si za svou poctivou prací stojím. Spíše se někomu nelíbí, že pracujeme úspěšně. Do mimořádných voleb, které se mají uskutečnit 2. července, by mělo být vše vyjasněno,“ uvedla starostka Sušic Vlasta Háblová.

Právě na údajné špatné nakládání s veřejnými prostředky poukazuje kritik starostky Karel Taft. „Všechny velké výstavby v Sušicích jsou plýtváním penězi. Platí to o opravě šatny na fotbalovém hřišti za jeden a půl milionu i rekonstrukci víceúčelové budovy. S penězi by se mělo nakládat lépe. Já osobně jsem ale do Sušic kriminálku nevolal, pouze jsem vznášel námitky na zastupitelstvu,“ tvrdí Taft.

Nad jeho osobou se v poslední době vznáší závažné obvinění. Podle jednoho ze sušických obyvatel měl Taft figurovat na seznamu spolupracovníků StB pod krycím jménem Inženýr. „Rád bych tuto záležitost uvedl na pravou míru. Jsem totiž vedený jako osoba sledovaná, podobně jako například Václav Havel. Několikrát jsem kandidoval za ODS, a to lze pouze s čistým lustračním osvědčením, které jsem si ostatně nechal znova vytisknout,“ zdůraznil lídr sdružení Zdravé Sušice Taft.

Zdá se, že se spory v Sušicích už dávno přenesly do osobní roviny. „Před třemi lety mi někdo rozbil okna. Pan Hábl, syn starostky, mi na to řekl, že je to teprve začátek. Děje se tu jedna sprosťárna za druhou a proto stále přemýšlím, jestli se mám v červencových volbách ucházet o křeslo starosty. Nevím, kdo mně kdy píchne nůž do zad,“ uzavřel emotivně Taft.