Soudce Jiří Přibyl nakonec rozsudek nad obžalovaným nevynesl. Nedostavili se všichni svědci, navíc vznikl podnět na předvolání nového. Líčení bylo odročeno na listopad.

Jednačtyřicetiletý Ondroušek podle obžaloby označil žleb za částí obce Javorovec jako legální skládku, nechal tam navážet odpad a navíc to údajně při svém podnikání nabízel i zákazníkům. Státní zástupce tvrdí, že mezi lety 2008 a 2010 bylo na toto místo vyvezeno minimálně 1554 tun odpadu.

Takové jednání mohlo poškodit životní prostředí. „Dá se předpokládat, že při tak velkém množství odpadu k došlo k průsaku škodlivin do spodních vod a půdy," uvedl Roman Šimeček z odboru životního prostředí uherskohradišťského městského úřadu, který zavezený žleb v Javorovci kontroloval v září 2010 na základě anonymního udání jednoho z obyvatel. „Návozy zde byly očividné," dodal úředník.

Důležité může pro výsledek soudu být svědectví invalidního důchodce z Javorovce Jiřího Habigera. Ten včera přednesl, že pro Ondrouškovu firmu nepravidelně jezdil s Avií na podzim roku 2008. „Vozil jsem tam hlínu, beton, skřidlice. Posílal mě tam Martin (Ondroušek, pozn. red.), byli jsme kamarádi. Říkal, abych to hodil do zmoly," prohlásil Jiří Habiger.

Na nic podobného si naopak nevzpomněl Jiří Hubáček z Traplic, jenž ve společnosti M+A Ondroušek pracoval jako řidič v roce 2009. „Jezdil jsem se sutí, stavebninami i kontejnery. Už je to ale tři roky, moc si to nepamatuji. Nevím, jestli jsem v Javorovci vůbec někdy v životě byl," krčil rameny u svědeckého pultu.

Exstarosta Ondroušek už dříve svou vinu odmítl. Podle jeho slov se v souvislosti s touto kauzou nikdo neobohatil a ani obci nevznikla žádná škoda. To je ale v rozporu s prohlášením současného prvního muže obce Vladimíra Sedláčka. Ten způsobenou škodu před časem odhadoval na několik set tisíc korun.

Skládka se u Javorovce nachází od poloviny osmdesátých let, kdy sloužila jako provizorní odkladiště suti ze zřícené budovy tehdejšího národního podniku Mesit. Dalším nelegálním navážením odpadu se rozrostla až do dnešních obřích rozměrů.