Torma si má podle rozsudku senátu zlínské pobočky Krajského soudu v Brně odpykat šest a půl let za mřížemi. Podnikatel však krátce po rozsudku zmizel. Nevyzvedává si tak ani obsílky a nekomunikujese svou obhájkyní. Podle dobře informovaného zdroje je možné, že utekl i s rodinou do USA.

Tormovi zatím nástup do výkonu trestu nepřišel. Čeká se totiž, jak rozhodně Vrchní soud v Olomouci, kam se muž odvolal. Ten zatím hlavní líčení nestanovil.

„Naštěstí nám ale zákon dává tu možnost, že můžeme rozhodnout i v jeho nepřítomnosti. V případě, že bude odsouzen k nepodmíněnému trestu, teprve pak krajský soud nařídí výkon trestu,“ vysvětlil mluvčí olomouckého soudu Petr Angyalossy.

Prozatím je tak zlínský podnikatel vedený u policie jako hledaný osoba. „Tato databáze je však přístupná i zemím v Evropské unii. V případě, že se člověk vyhýbá nástupu do výkonu trestu, můžeme soud požádat o mezinárodní zatykač, díky němuž můžeme spolupracovat i s Interpolem nebo agenturou Sirine, která platí na území Schengenu. Ovšem musíme mít důkazy o tom, že se skutečně takový člověk ukrývá v zahraničí,“ vysvětlila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Torma není jediný zlínský podnikatel, který se snaží vyhnout svému trestu. Nedávno vydal přerovský soud zatykač na Romana Vaškůje. Ten byl loni krajským soudem poslán na sedm a půl roku do vězení za to, že v letech 1994 - 1995 připravil stát na daních o více než půl miliardy korun při obchodování s pohonnými hmotami.

Podnikatel měl 1. července nastoupit do vězení, avšak zatím tak neučinil. Přitom Vaškůj figuruje ještě v úplatkářské kauze lidoveckého expředsedy Jiřího Čunka. Vaškůj se měl totiž spolu se svým známým Petrem Šmiřákem pokoušet ovlivňovat korunní svědkyni Marcelu Urbanovou a nutit ji, aby změnila výpověď právě ve prospěch Čunka.

Kde se není Vaškůj nachází, opět policie zatím s největší pravděpodobností neví. Poslední indicie vede do Ázerbajdžánu a Švýcarska. Tuto informaci soudu sdělil Vaškůjův obhájce, který s ním komunikuje přes e–mail.

Podle přerovského soudce Jiřího Barboříka se zřejmě snaží vyhnout vězení, a proto již na něj vydal příkaz k zatčení. Vaškůj ale údajně přes svého obhájce vzkázal, že se dostaví k dalšímu líčení, které je nařízené na 13. srpna. „Pokud se tak nestane a my budeme mít důkazy, že je v zahraničí, je pravděpodobné, že požádáme o spolupráci právě některou z mezinárodních policejních organizací,“ sdělila Bartíková.