Zlínsko: výbuch ve slévárně i smrt závodního jezdce

Na Zlínsku začátkem března hasili požár, který po předchozím výbuchu zasáhl slévárnu ve Zlíně-Malenovicích. Práci jim navíc zkomplikovala porucha technického vozu, který tak nemohli použít. „Hasiči proto museli tuto práci provést pomocí dalších ručních práškových hasicích přístrojů, které začali zaměstnanci podniku hromadně svážet,“ informoval tehdy mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Hasičům se plameny podařilo dostat pod kontrolu asi po hodině. Vyšetřovatelé pak zjistili, že se do tavicí pece dostala cizí látka. Po kontaktu s vysokou teplotou došlo k rozkladu vody a výbuchu sodíku. Od žhavé tekutiny pak vznikl požár, který způsobil škody za více než pět milionů korun.

V polovině června hasiči likvidovali plameny v budově skladu ve svitovském areálu v centru Zlína. „Včas se naštěstí podařilo odtáhnout několik vagonů, které stály na kolejišti. Byly tak uchráněny,“ připomněl mluvčí. Škody dosáhly téměř deseti milionů korun.

Záchranářům se na Zlínsku rovněž nevyhnuly ani zásahy u tragických událostí. Jedna z nich postihla v srpnu automobilovou soutěž Barum rally. Na úseku mezi Pindulou a Bohuslavicemi tam havaroval vůz s posádkou Pavel Karlík a Luděk Kocman. Ten několik dní po převozu do nemocnice na následky těžkých zranění zemřel.

Slovácko: nejhorší byl požár pneumatik

Na Slovácku se ve čtvrtek 28. června rozhořel požár desetiletí. V ohnivé peklo se změnil sklad pneumatik určených k recyklaci v Uherském Brodě. Plameny šlehající do výšky desítek metrů a hustá oblaka dýmu byly viditelné nejen z města Komenského, ale také z okolních obcí, a dokonce až ze vzdáleného Uherského Hradiště.

V objektu s výrobními halami byly uskladněny tisíce pneumatik na ploše zhruba 150 krát 150 metrů, do výše asi šesti metrů. „Troufám si říct, že rozsahem se jedná o požár desetiletí, jaký tady v regionu ještě nebyl. Situaci komplikuje vítr, který nese dým do obytných částí města,“ popsal Mitáček.

Boj s největšími plameny trval dvacet osm hodin, likvidační práce však pokračovaly až do pondělního odpoledne. Na místě se denně střídalo 157 hasičů ze sedmadvaceti sborů, včetně vojenského záchranného praporu z Bučovic se speciální těžkou technikou. Požárem způsobené škody byly vyčísleny na zhruba pětatřicet milionů korun. Příčina vzniku požáru stále není známa.

Firma Kovosteel má dnes v areálu navezenu novou várku pneumatik. Jejich recyklaci hodlá podle posledních informací zahájit na přelomu ledna a února.

Kroměřížsko: žena uhořela ve vlastním domě

Také na Kroměřížsku se v uplynulých dvanácti měsících přihodilo několik vážných požárů. Tragicky začal rok 2007 například pro čtyřiašedesátiletou obyvatelku rodinného domu v Kroměříži, která v lednu uhořela ve svém obydlí. Záchranářům tehdy trvalo hodiny, než se k nešťastnici vůbec dostali. Hašení jim navíc komplikovaly kopy starého papíru, které měla doma seniorka nashromážděny.

Škodu za několik milionů korun zase způsobil koncem listopadu oheň v opravárenské dílně v Holešově. Při ranní zkoušce motoru nákladního vozu Tatra došlo v jedné z místností k požáru, který se rozšířil i na další zařízení uvnitř.

„Jeho lokalizace trvala hasičům téměř hodinu a celková likvidace byla velitelem zásahu oznámena až před polednem,“ informoval krátce po události Ivo Mitáček.

Rozsáhlým požárem byla podle Mitáčka kompletně zničena dynamická motorová brzda zkušebny, technické vybavení místnosti a další součásti. Poškozena byla také stropní konstrukce a část průmyslového vedení různých sítí.

Valašsko: autobus se srazil s kamionem

Hned několik mimořádných situací a rozsáhlých požárů museli během uplynulého roku zvládnout hasiči na Valašsku. Dvacet lidí bylo převezeno do nemocnice po srážce linkového autobusu s kamionem v centru Valašského Meziříčí.

„Šest zraněných bylo hospitalizováno přímo v místní nemocnici, vrtulníkem do nemocnice v Olomouci byla přepravena s podezřením na poranění krční páteře mladá žena,“ uvedl mluvčí krajských hasičů. Podle něj řidič autobusu přejel do protisměru, kde čelně narazil do nákladního auta.

Čtyřmilionovou škodu způsobil požár, který v polovině května zasáhl montovanou dvoupodlažní budovu ve Valašském Meziříčí. Hasiči museli vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu. „Sedm cisteren bojovalo s plameny plné tři hodiny,“ konstatoval Mitáček.

Další milionovou škodu si vyžádal požár v areálu bývalé slévárny ve Vsetíně, který vyděsil místní obyvatele.

„Příčinou požáru byla nedbalost pracovníků, kteří v těsné blízkosti haly spalovali větve stromů,“ informoval Mitáček s tím, že vlivem větru se plameny rozšířily po okolní suché trávě až na halu.

Zlínský kraj: pomoc při záplavách i po vichřici

V celém kraji pak hasiče zaměstnaly povodně, a to hned několikrát. Po vydatných deštích záplavy v polovině loňského června zasáhly zlínskou část Prštné. Tam voda z okolních polí zatopila desítkám rodin sklepy a auta, někde i obytné místnosti.

Týden na to zasáhla velká průtrž mračen Kroměřížsko. Voda tam během chvíle zaplavila stovky rodin z celého regionu. Pomoc hasičů byla během dne poskytnuta v devíti obcích regionu.

Nejvíce postiženy byly obce nebo městské části Pačlavice, Pornice, Věžky, Zlobice, Bojanovice, Lutopecny, Postoupky, Kvasice a Uhřice.

Několikrát region postihla i vichřice. Škody způsobila zejména na Vsetínsku. Naštěstí se všechny tyto události obešly bez smrtelných zranění.