Muž měl prý před šesti lety podvodem získat téměř devítimilionovou státní dotaci z Ministerstva životního prostředí pro svou firmu S Laser. Získané peníze měl navíc použít na zcela jiné účely, než na jaké byly určené.

Jednou z podmínek pro získání státní dotace bylo, aby firma S Laser, která se zabývala výrobou solárních světel, nedlužila státu žádné peníze. Strnad pak v rámci smlouvy podepsal i čestné prohlášení, že skutečně jeho společnost je bez dluhů. Ministerstvo mu pak vyplatilo téměř devět milionů. S Laser přitom dlužila v době podepsání smlouvy na daních, sociálním i zdravotním pojištění řádově milion korun.

Strnad včera u soudu tvrdil, že o dluzích nic nevěděl.

„Smlouvu jsem dal k dispozici svému daňovému poradci, který mi tvrdil, že žádné peníze nedlužím. Smlouvu jsem proto podepsal a nic dalšího nekontroloval. Já peníze použil na to, na co měly být,“ hájil se podnikatel. Na jméno svého daňového poradce si však nemohl vzpomenout. „Vystřídalo se jich ve firmě několik,“ krčil rameny muž.

V přípravném řízení zase policii Strnad tvrdil, že mu hořely termíny, a proto si dodatek ke smlouvě nestihl přečíst. Rozdílné výpovědi podnikatel soudkyni Ivetě Šperlichové nijak nevysvětlil.

Podle Strnada investovala S Laser veškeré peníze z dotace do vývoje laserových světel.

„Pak jsme vyrobili asi tři světla, která šla do Chile. Chtěli pak ale po nás tisíc kusů a my neměli dostatek peněz na jejich výrobu, tak jsme hledali investora,“ vysvětloval dále Strnad.

Firmu nakonec prodal za sto tisíc korun jinému majiteli. Teprve pak přišel finanční úřad na nesrovnalosti kolem získání státní dotace. Společnost je však nyní už v likvidaci.

Podle někdejší Strnadovy sekretářky musel podnikatel vědět, že dluží státu peníze. „Přebírala jsem veškerou poštu a tu mu dávala po přečtení na stůl. Určitě o nedoplatcích věděl. Došlo několik upozornění,“ řeklau soudu.

Soudkyně Šperlichová označila podnikatelovu obhajobu za nedůvěryhodnou. „Nejprve tvrdil, že si nevšiml, co podepisuje, pak přišel s tím, že mu daňový poradce, jehož jméno ani nevěděl, řekl, že je vše v pořádku,“ vysvětlovala soudkyně.

Svou vinu na celé kauze ale podle ní nese i samotné ministerstvo.

„Pokud by tamní úředníci, kterých je tam dost, si nejprve ověřili, zda nedluží státu peníze, nemusel by stát, respektive daňoví poplatníci, vyhodit oknem devět milionů. Nevíme bohužel, co se s nimi stalo. Firma pak zkrachovala a obžalovaný si založil novou,“ konstatovala Šperlichová.

Muže potrestala sedmiletým vězením, což zahrnuje i trest udělený letos v březnu soudem v Uherském Hradišti za krácení daní. Rozsudek není pravomocný. Strnad se totiž na místě odvolal k vrchnímu soudu.