Pospíšil byl před čtyřmi měsíci uznán vinným z toho, že loni 26. října ve svém Porsche ve více než osmdesátikilo­metrové rychlosti narazil ve zlínské místní části Lhotka do dvou kolemjdoucích žen. Jedna z nich zmeřela a druhá měla zpřerážené nohy.

Podle svědků, kteří u nehody byli, i vyšetřujícího policisty byl Pospíšil opilý. „Bezprostředně po nehodě s námi vůbec nespolupracoval. Místo toho neustále někomu telefonoval a kouřil. Sotva se držel na nohou, byl na první pohled opilý, myslím, že vzhledem ke své dlouholeté kariéře to už dokážu posoudit,“ uvedl v dubnu před soudem policejní vyšetřovatel Petr Janiš.

To, že měl Pospíšil problémy s koordinací, potvrdilo i několik dalších svědků. Například Josef Řiháček, který se setkal s mužem zhruba tři hodiny před nehodou, dokonce tvrdil, že ho viděl pít alkohol. „Cítil jsem ho z něj. Přede mnou pak z batohu vytáhl láhev rumu a třikrát se z ní pořádně napil. Pak odjel na kole,“ řekl.

Protože muž však odmítl dechové zkoušky i krevní testy, musel na něj soudce Jiří Dufek pohlížet, jako by řídil střízlivý. „Nebyla objektivně zjištěna míra ovlivnění. Nelze mu však klást za vinu, že to odmítl. Neexistuje předpis, který to výslovně nařizuje,“ vysvětlil v červenci důvody svého rozsudku soudce.

Soud ho nakonec uznal vinným z trestných činů těžkého ublížení na zdraví a maření výkonu úředního rozhodnutí. Pospíšil totiž usedl za volant přes to, že kvůli alkoholu dostal zákaz řízení do roku 2010. Jeho vůz dokonce neměl zaplacenou ani zákonnou pojistku a byl bez registrační značky.

Pospíšil se osobně hlavních líčení ani jednou nezúčastnil. Pokaždé se omluvil s tím, že je na tom psychicky špatně. Svou vinu na tragické nehodě přiznal, ale tvrdil, že nebyl opilý. Podle jeho slov měl ráno jednu štamprli slivovice, a to měl být i důvod, proč nepodstoupil testy na alkohol.

Termín odvolacího řízení zatím nebyl stanovený.