Trojice podle policie i státního zastupitelství nezákonně pobírala příspěvky od státu na studenty oborů, na které univerzita neměla potřebné akreditace. Všem třem hrozí pět až deset let vězení.

„Na trojici mužů byla v minulých dnech podána obžaloba, a to pro trestné činy dotační podvod dílem dokonaným a dotační podvod ve stadiu pokusu,“ potvrdil státní zástupce Leo Foltýn.

Z policejního vyšetřování vyplývá, že zástupci managementu nechali studovat 1072 vysokoškoláků na neakreditovaných oborech fakultyFLKŘ v Uherském Hradišti. Tehdejší vedení školy studenty na obor přijalo, přestože to bylo v rozporu se zákonem.

„Zákon o vysokých školách výslovně uvádí, že pokud není studijní program akreditován, nelze k jeho studiu přijímat uchazeče, konat výuku, zkoušky ani přiznávat akademické tituly,“ vysvětlil před časem vedoucí zlínského odboru hospodářské kriminality Policie ČR František Urbánek.

Všichni studenti později přešli na akreditované obory. Univerzita však díky jejich původnímu přijetí údajně získala od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) o miliony vyšší příspěvky. „Šlo o vylákání částky sedmi milionů korun na neakreditované obory, kdy fakticky bylo vyplaceno 5,460 milionů korun,“ upřesnil státní zástupce Foltýn.

Vedení UTB se již dříve proti zahájení trestnímu stíhání tvrdě ohrazovalo a i v oficiálním stanovisku, které poslalo včera, tvrdí, že se žádný podvod nestal.

„Trváme na svém. O zmíněný finanční příspěvek univerzita nikdy ministerstvo nežádala a ani jej nikdy neobdržela. To znamená, že nemohla stát o zmiňovanou částku připravit. Pokud lze hovořit o chybě, ta se rozhodně týkala pouze evidence studentů, nikoliv hospodaření. Na tuto chybu také univerzita ministerstvo včas upozornila a napravila ji. Směru vyšetřování nerozumíme,“ stojí ve vyjádření.

Jako absurdní označil celý případ i jeden z obžalovaných Alexandr Černý.

„Žaloba mě zcela konsternuje, navíc jsem ji zatím nedostal. Domnívám se, že policie vycházela z mylných předpokladů. Škola žádné peníze neukradla a ani nedostala. My jsme žádali peníze pouze na akreditované obory. Žádnou škodu jsme nezpůsobili, a to také hodláme dokázat. Chyba byla pouze v evidenci studentů,“ zareagoval pro Deník kvestor.

O svém odchodu z funkce prý zatím v žádném případě neuvažuje. „Nemám proč. Samozřejmě bude ještě záležet na stanovisku rektora, ale co se mě osobně týče, nevidím k rezignaci důvod,“ doplnil Černý.

Reakce dalších dvou obžalovaných, Vladimíra Mrkvičky a Ignáce Hozy, se podařilo získat pouze prostřednictvím jejich obhájců. Právníci Libor Nedorost a Alexander Nett se shodli na tom, že se k případu zatím nevyjádří, protože neznají obsah obžaloby. Ta jim ještě totiž nebyla doručena. Zároveň ale oba sdělili, že po jejím obdržení učiní tiskové prohlášení.

Zda skutečně došlo k nějakému podvodu, anebo jde o pouhý omyl v administrativě, jak tvrdí UTB, nyní rozhodne zlínský krajský soud. Termín hlavního líčení zatím nestanovil.