ON-LINE přesnos z dramatického odpoledne naleznete po rozkliknutí ZDE
REPORTÁŽ redaktora Slováckého deníku "Krvavé odpoledne v Aircraftu" naleznete po rozkliknutí ZDE

Útočník vybavený krátkou střelnou zbraní tam kolem poledne zabil dva lidi. Generální ředitelku společnosti Ilonu Plškovou lehce poranil na hlavě. Poté obrátil pistoli proti sobě. „Pravděpodobně se jednalo o zločiny vraždy a braní rukojmích, obojí spáchané na více osobách,“ informoval novináře krajský státní zástupce Roman Kafka.

Drama se odehrálo v budově, kde má sídlo vedení společnosti. Podle neoficiálních informací střílel bratr bývalého člena představenstva firmy Pavla Musely. „Smrti tří lidí se nedalo zabránit. Přestože útočník v době, kdy na místo spěchala brněnská zásahová jednotka, ještě žil,“ konstatoval náměstek krajského policejního ředitele Jaroslav Vaněk.

Vyšetřovatelé v současnosti vyhodnocují kamerové záznamy, které prozrazují, jakým způsobem se pachatel hrůzného činu dostal až k lidem z vedení společnosti.

Ilona Plšková, generální ředitelka společnosti vydala ve večerních hodinách tuto tiskovou zprávu:Vzhledem k nešťastné události, která se v naší firmě stala dne 10.11.2011, bychom rádi vydali následující prohlášení. Policie České republiky zahájila vyšetřování této události a o výsledcích nás bude dále informovat. Nicméně už teď je zřejmé, že tato událost není přímo spojena s činností naší společnosti a v žádném případě neovlivní její chod. Aircraft Industries, a.s. splní všechny své závazky vůči svým obchodním partnerům v dojednaných termínech.

Pavel Musela kdysi vládl českému byznysu se zbraněmi

Vizitka zbrojaře Pavla Musely, jehož bratr Karel mohl podle informací ČTK dnes střílet v kunovické letecké továrně Aircraft Industries. Při střelbě zemřeli tři lidé, mezi nimi i útočník.

Datum narození: 15. prosince 1958

Dosavadní kariéra: V roce 1983 nastoupil jako referent do zbrojařské společnosti Omnipol a podle médií působil v jejích službách mimo jiné v Alžírsku a Libyi. Podle informací, které se objevily v některých médiích, působil po roce 1989 jako obchodní rada na české ambasádě v Alžírsku. V roce 1992 se krátce stal členem představenstva výrobce letadel AERO Vodochody. Ve druhé polovině 90. let byl ředitelem Omnipolu. Od listopadu 2002 do června 2003 byl předsedou představenstva společnosti PAMCO INT., která se zabývala obchodem s leteckými komponenty a zbraněmi. Od června 2008 do ledna 2009 byl předsedou představenstva společnosti Aircraft Industries.

V současnosti je v obchodním rejstříku zapsán jako jeden ze společníků firmy PAMCO, spol. s r.o., viceprezident Smíšené česko-arabské obchodní komory, společník firmy COMATRADE spol. s r.o. a společník PRAGUE FINANCIAL AND TRADE SERVICES, s.r.o.

Ostatní:

Jako ředitel zbrojařské firmy Omnipol patřil k nejvýznamnějším obchodníkům se zbraněmi v Česku. V roce 1997 se Omnipol pod jeho vedením pokusil vyvézt do Alžírska stovku zastaralých tanků T-72 z výzbroje české armády. Za utržené peníze chtěl Omnipol údajně koupit od Aera Vodochody tucet českých letounů L-39 a dodat je české armádě. Obchod však narazil na nesouhlas české vlády. Později Musela údajně prodal do Alžírska 17 starších cvičných letadel L-39, a to prostřednictvím firmy Pamco International, v níž držel 50procentní podíl. Údajně se také podílel na miliardovém obchodu s transportéry Pandur pro českou armádu, který provází podezření z korupce.

Byl blízkým spolupracovníkem někdejšího předsedy ČSSD a premiéra Stanislava Grosse. Údajně sponzoroval i některé volební kampaně ČSSD.

Podle médií dlouhodobě válčil o kontrolu nad českým zbrojním průmyslem s jiným úspěšným obchodníkem se zbraněmi, Richardem Hávou. Podle dřívějších informací deníku Blesk se Muselovi kvůli vazbám na francouzské zbrojní koncerny přezdívalo „francouzská spojka“.

Spoluvlastní firmu Pamco Int., jejíž dceřinou společností je pardubická T-CZ, někdejší TESLA, výrobce radiolokátoru Tamara.
V říjnu 2008 byl Pavel Musela nalezen v lese na Uherskohradišťsku s vážnými zraněními poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným. Ten byl obžalován z pokusu o vraždu, soud jej však loni v dubnu pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber. Podle informací médií je nesvéprávný.

Opakovaně se ale objevují spekulace, že se Musela mohl stát obětí vyřizování účtů. Jeho bratr Karel v červnu 2009 řekl deníku Blesk, že bratrovo zranění „nebyla náhoda, ale připravená věc.“ Server Novinky.cz dnes napsal, že podle Karla Musely stáli za tragédií zřejmě bratrovi společníci z firem Aircraft Industries a Pamco Int. Podle Novinek.cz jsou oba mezi oběťmi dnešní střelby ve firmě Aircraft Industries.

Letos na podzim se o Muselovi začalo znovu hovořit v souvislosti s vyšetřováním podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Podle informací, které se objevily v médiích, měl Musela přístup k účtu na Gibraltaru, na který v roce 1999 údajně přišla provize pět milionů dolarů (tehdy přes 170 milionů Kč) za privatizaci dolů. (ČTK)

Michael Lapčík, ČTK