Navíc podle policejní mluvčí Jany Bartíkové je díky moderní technice šance na odhalení pachatele poměrně velká.

V regionu se poslední podobný případ stal asi před deseti dny. Do klubu U Tetoura ve zlínské místní části Malenovice po desáté večer ohlásil anonym, že je tam bomba. Opustit klub muselo třicet hostů, kteří tam měli soukromou oslavu. Na místo ihned vyrazilo několik hlídek policistů.

„Podle anonymu měla nálož vybouchnout za třicet minut od nahlášení. Policisté pak klub celý prohledali, ale nenašli žádný podezřelý předmět,“ připomněla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Klub museli kvůli nahlášené bombě vyklidit v posledních týdnech již podruhé. V dubnu předčasně musel skončit koncert pořádaný levicovou organizací Antifa.

Provozovatel podniku Milan Sedlář je z anonymů nešťastný. „V prvním případě mohlo třeba jít o vyřizování účtů mezi pravicí a levicí. Ale teď, kdy se to během několika týdnů stalo znovu, už opravdu nevím, jestli má někdo na nás vztek nebo si jen dělá srandu. V tom případě je to velice špatný druh legrace,“ kroutil bezradně hlavou Sedlář.

Podle něj to především nejvíce postihuje návštěvníky. „Ty pak takové události odrazují od naší návštěvy a nás to samozřejmě poškozuje,“ konstatoval Sedlář.

Policie po obou anonymních oznamovatelích pátrá. „Prozatím se nám podařilo zjistit, že druhý telefonát šel z Olomoucka. Dál však pátráme,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. K prvnímu případu zatím nesdělila bližší informace.

Více než dvacet záchranářů včetně hasičů i zdravotníků loni v prosinci zaměstnalo i hlášení o bombě v Základní škole v Tlumačově na Otrokovicku. „Museli jsme evakuovat dvě stě padesát dětí a pětadvacet pedagogů. Více než hodinu se čekalo na příjezd pyrotechnika a psa, kteří jsou až v Brně. Bohužel, podle mých informací zatím není pachatel znám,“ připomněl další událost starosta Tlumačova Jaroslav Ševela.

Podle zlínské policejní mluvčí se ve Zlínském kraji řeší do roka zhruba pět takových planých poplachů.

Pokud se takový anonymní oznam objeví, může i na několik hodin zaměstnat desítky policistů. Ti totiž musejí prohledat v budově každé zákoutí.
„Například minulý měsíc volal anonym, že je v bance bomba. Neudal však ve které, takže všichni policisté v kraji museli evakuovat a prohledat osmnáct bank v celém kraji,“ podotkla mluvčí. Dodala, že kriminalisté už prošetřují podezřelého třiačtyřicetiletého muže.

Úspěšnost dopadení takových pachatelů je vysoká. „Dnes se nám již díky moderní technice daří poměrně dobře lokalizovat místo, odkud anonym volal. Vesměs to lidé dělají třeba z pomsty, z legrace. V případě škol jsou to zase většinou žáci, kteří se chtějí vyhnout vyučování nebo písemce. Přitom za šíření poplašné zprávy hrozí i rok vězení,“ podotkla dále Bartíková.