„Obrazy jsem identifikoval na fotografiích, které mi přinesli ukázat kriminalisté. Vrátí mi je, jakmile skončí vyšetřování případu. Nejstěžejnější Červinkův obraz je mezi nimi zaplať pánbu také. Peníze za rozbití rámů a výlohy ve výši zhruba dvaceti tisíc korun ale asi občanskoprávní cestou vymáhat nebudu. Trvalo by to dlouho a stejně by mi dotyčný nemohl škodu splácet jinak než po stovkách měsíčně,“ uvedl majitel galerie Sova Leoš Filipi.

K rozbití výlohy Galerie Sova betonovým kvádrem a následné krádeži obrazů došlo ve tři hodiny v noci na 1. ledna 2017. Strážci zákona obvinili v těchto dnech třiatřicetiletého muže z trestného činu krádež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a porušování domovní svobody. „Pátrání dovedlo naše kriminalisty na stopu třiatřicetiletého muže, který se od listopadu loňského roku dopouštěl na Uherskohradišťsku majetkové trestné činnosti.

Na svém kontě má dvacet dva skutků. Některé spáchal za pomoci svých známých,“ uvedla mluvčí policistů v Uherském Hradišti Milena Šabatová. Do firem, areálů, chat a obchodů, kde kradl vše, co mělo nějakou cenu, se podle policejní mluvčí dostával různým způsobem.

Například naftu, elektrické a pracovní nářadí, měděné kabely, elektrické rozvaděče, pracovní obuv, zahradní nábytek, alkohol, oleje do motorů, ale i jezdecké sedlo, koňské ohlávky nebo skútr.

„Muž má na svědomí i vloupání do galerie a prodejny starožitností v ulici Otakarova v Uherském Hradišti, ke kterým došlo na začátku ledna nebo krádež pískovcové sochy z předzahrádky rodinného domu ve Svatováclavské ulici v Uherském Hradišti,“ uvedla Milena Šabatová s tím, že muž se u výslechu ke všem činům přiznal a uvedl, že získané peníze z prodeje kradených věcí použil pro svoji potřebu.

Celková škoda přesahuje pět set tisíc korun. Po sdělení obvinění byl převezen do vazební věznice v Brně. Hrozí mu až osm let za mřížemi. Proti jeho pěti spolupachatelům bude v nejbližší době zahájeno trestní stíhání.