„Řidič o tom, že je převáží vůbec nevěděl. Nikdo netuší, jak se do auta ti lidé dostali. Pokud vím, nikdy se to žádnému řidiči té firmy nestalo. To, že jsou ve voze cizí lidé zjistil vrátný společnosti,“ vypověděl zdroj blízký firmě, která nákladní vůz vlastní.

Černé pasažéry v přívěsu vyčenichal pes ve strážnici objektu v hradišťské Průmyslové ulici, kde nákladní vůz parkoval. Při objevení běženců asistovali policistům i pracovníci celní správy. „Příslušníci Celního úřadu Uherské Hradiště provedli kontrolu zboží a ložného prostoru kamionu. Když celníci odplombovali celní závěry, zjistili, že mezi novými pneumatikami pro nákladní vozidla je také pět běženců neznámé národnosti. Případ nyní šetří policie,“ podotkla mluvčí Celního ředitelství Olomouc Marie Bortlová. Ta upřesnila, že její organizace, která má ve své působnosti celní úřady v Olomouckém a Zlínském kraji, podobný případ v posledních dvou letech neeviduje.

Krajská policejní mluvčí Jana Bartíková upřesnila, že utečenci z Afghánistánu se podle všeho chtěli dostat do Německa. Potvrdila, že k odhalení běženců dopomohla náhoda. V noci ze čtvrtku na pátek 11. listopadu obcházel vrátný zaparkované kamiony ve firemním areálu v Uherském Hradišti a zaslechl podivné zvuky. Okamžitě kontaktoval policii. Ta na místo vyslala hlídku obvodního oddělení a psovoda. Zvíře vystopovalo jeden z kamionů a označil jej, že v něm jsou lidé. Vzhledem k tomu, že šlo o zapečetěný vůz, policisté povolali příslušníky Celního úřadu v Uherském Hradišti, kteří pečeť rozlomili a v nákladním prostoru našli pět mladých mužů, kteří se tísnili mezi pneumatikami. Policisté je ihned zajistili.

„Jedná se o Afghánce ve věku od 15 do 19 let. Vzhledem k mezinárodním úmluvám platí, že z České republiky by měli být běženci předáni zpět na Slovensko, protože právě ze slovenské strany kamion dorazil. Do vyřízení potřebných náležitostí budou tři dospělí devatenáctiletí muži v záchytném zařízení pro zajištěné cizince v Poštorné, a dva chlapci ve věku 15 a 16 let v diagnostickém ústavu v Čechách,“ dodala Bartíková.

Cestování v kamionu poznamenalo zdraví utečenců, všichni byli podchlazení. V českém kamionu totiž strávili asi dvanáct hodin. Řidiči se zatím nepodařilo prokázat, že by se na převodu běženců podílel.

„Jeden z dospělých běženců už je na cestě prý více než rok a chtěl se dostat za prací a lepšími životními podmínkami do Německa. Sám se dostal z Afghánistánu do Pákistánu. Za cestu do Řecka zaplatil 6000 amerických dolarů. Trasa z Řecka do Srbska stála 600 Euro, ze Srbska do Itálie nebo Rakouska pak 1500 Euro,“ upřesnila Bartíková.

Ve Zlínském kraji jde v tomto roce o první případ zajištěných běženců.