„Šestatřicetiletý muž z Uherskohradišťska si chtěl pořídit traktor. Na sociální síti si v polovině února vyhlédl inzerát s prodejem traktoru značky John Deere. Nabídka se mu líbila, a proto zahraničního prodejce oslovil. Následná komunikace probíhala přes e-mail,“ popisuje případ policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Prodejce zaslal kupujícímu na jeho přání kopii technického průkazu, VIN kód i fotografii traktoru. Muž si poté v provozovně výhradního zastoupení John Deere ověřil historii stroje. Zjistil, že skutečně existuje a rovněž k němu dohledal další údaje. Koupi se tak rozhodl zrealizovat.

Ilustrační foto
Ptačí chřipka zdecimovala chov drůbeže v Osvětimanech, je to dvanácté ohnisko

„Prodejce mu navrhl, aby obchod uskutečnili přes spediční službu, která zrealizuje prodej i převoz. Dále požadoval zaslat kontaktní údaje a telefonní číslo kupujícího, aby je mohl předat spediční službě. Podle smlouvy měl muž zaslat kupní cenu včetně přepravy ve výši 10 800 Euro na účet německého přepravce a po dokončení přepravy měla být kupní cena prodejci uhrazena,“ pokračuje policejní mluvčí v popisu případu.

Kupující následně podle jejích slov odeslal peníze na bankovní účet přepravce. Peníze se mu však vrátili zpět, a to i po opětovném zaslání. Spediční společnost mu proto zaslala nové číslo bankovního účtu. Tentokrát platba proběhla. Od té doby je ale spediční společnost nekontaktní.

„Případ jsme kvalifikovali jako trestný čin podvod. Vzhledem k tomu, že se pachatel tohoto skutku dopustil v době vyhlášeného nouzového stavu, hrozí mu za tuto trestnou činnost až osmiletý pobyt za mřížemi,“ dodala Simona Kyšnerová.