„Lidé na policii ohlásili pobyt cizího člověka v jedné ze stodol na Koryčansku. Policisté tam následně zadrželi hledaného zloděje,“ upřesnil hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental. Lapka putoval nejdříve do Kyjova, kde jej v souvislosti s několika případy z jejich obvodu vyslechli hodonínští kriminalisté. Poté si výtečníka převzali hradišťští strážci zákona, kteří jej převezli do policejní cely.

Zadržený muž se doznal ke vloupání do devatenácti objektů na Osvětimansku, čehož se dopustil od začátku dubna. Do chat vnikal násilím přes okna či dveře.
Bral tam sice masové konzervy, ale nepohrdl ani dětskými přesnídávkami. V jeho batohu končily i nalezené láhve s alkoholem. „Dvakrát se vloupal do kabin osvětimanských sportovců. Poprvé odešel s prázdnou, podruhé však pobral cigarety a alkohol. V chatách, kde nic podobného nenašel, nic nekradl ani jinak neškodil,“ dodal Mergental. S lapkou má své zkušenosti i provozovatel rekreačního střediska Vlčák v Osvětimanech Pavel Urbánek. „Letos jsem měl tuto nezvanou návštěvu ve svém stravovacím objektu dvakrát. Zloděj šel vždy po potravinách,“ připomněl Urbánek.

Z chatek, které na Osvětimansku nenechavec „navštívil“, mizelo, kromě jídla, i pracovní nářadí. To se pak snažil levně prodat. Buchlovičtí policisté spolu s psovody a policejními psy průběžně hlídkovali v této rekreační oblasti, ale pachatele se jim při činu chytit nepodařilo. V jednom případě však objevili dvě chaty čerstvě vykradené dřív, než se k nim dostali jejich majitelé.

Pro místostarostu Buchlovic Bořka Žižlavského bylo zadržení zloděje novinkou.

„Občas se nějaké zprávy o řádění zlodějů v Buchlovicích objevily, ale ten lapka prý spíše řádil v chatové oblasti v okolí Smraďavky. A ta si žije svým vlastním životem, proto jsem žádné podrobné informace a poznatky od zdejších lidí neměl,“ poznamenal Žižlavský. Čtyřicetiletý muž z Osvětiman je podezřelý z trestných činů krádeže, porušování domovní svobody a poškozování cizí věci, za což mu hrozí až tři roky vězení. V současné době je stíhaný za několik dalších vloupání na Hradišťsku a to v situaci, kdy se na konci letošního ledna vrátil z vězení.