S tímto varováním přišli celníci. „Při kontrole vinotéky v Uherském Brodu byla zjištěna prodejní činnost v rozporu se zákonem o elektronické evidenci tržeb, zároveň byly ve vinotéce objeveny lihoviny neopatřené kontrolní páskou pro značení lihu,“ uvedl Dušan Janiš, tiskový mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj.

K události došlo v pátek 24. listopadu, vinotéka byla okamžitě uzavřena. Vedle toho hrozí provozovateli až pětimilionová pokuta.

O jakou konkrétní vinotéku se jedná a jaké přesné množství lihovin v ní zabavili, odmítli celníci sdělit. Po odstranění nedostatků je však podle nich možné provozovnu opět otevřít. Původ neoznačeného lihu je zatím neznámý a je předmětem šetření.

„Spotřebitelé by se měli vyvarovat nákupu a konzumace podezřele levných lihovin zejména neopatřených platnou kontrolní páskou, jejíž pravost je možné jednoduchým způsobem ověřit pomocí elektronicky čitelné verze QR kódu,“ upozornil Dušan Janiš, podle kterého se v letošním roce jedná již o druhý obdobný případ ve Zlínském kraji.