„Za období let 2022 a 2023 řešil Celní úřad pro Zlínský kraj pět případů nelegální výroby lihu v podmínkách takzvané černé pálenice, kdy bylo současně se zpracovaným ovocným destilátem zajištěno rovněž výrobní zařízení - ve čtyřech případech provozuschopné, v jednom případě zničeno požárem,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Dušan Janiš.

Celníci objevili černé pálenice postupně v Lutonině (květen 2022), Dolní Bečvě (srpen 2022), Poličné (listopad 2022), Lešné (říjen 2023) a poslední v Chropyni (listopad 2023).

V dalších třech případech pak celníci zabavili 259 litrů ovocného destilátu.

„Nicméně tento pouze samostatně, bez destilačního přístroje,“ poznamenal mluvčí.

„Specifickým byl případ v Dolní Bečvě, kde byla černá pálenice objevena po likvidaci požáru v hospodářském objektu, který se následně rozšířil i na obytný dům, přičemž příčinou detonace byla zřejmě nelegální výroba lihu. Majitel usedlosti utrpěl popáleniny na 40 procentech těla a musel být převezen do nemocnice. Na základě zjištěných poznatků - množství ohořelých a zničených nádob, množství žitného kvasu - bylo možné odvodit, že se jednalo o nelegální výrobu většího rozsahu,“ prozradil Dušan Janiš.

Hrozí pokuta až 10 milionů korun

K odhalení černých pálenic dochází různými způsoby.

„Jednak na základě vlastní vyhledávací činnosti, nicméně také na základě oznámení, které přijímáme od občanů,“ dodal mluvčí.

Provozovateli ilegální pálenice hrozí pokuta až 10 milionů korun.

„Každý daný případ je v rámci správního řízení projednán a posouzen s tím, že při konkrétní výši pokuty je zohledněno jak množství vyrobeného lihu, doba, po kterou k nelegální činnosti docházelo, tak případně i všechny další významné související okolnosti,“ vysvětlil mluvčí.

Roste množství nelegálního alkoholu

Od metanolové aféry uplynulo už více než deset let. Celníci varují, že v posledních měsících dochází k významnému nárůstu výskytu alkoholu neznámého původu.

„Proto apelujeme na veřejnost, aby se vyhýbala konzumaci jakéhokoliv alkoholu, u něhož není kontrolní páska ke značení lihu,“ vzkázal Dušan Janiš.

„U metanolu je nutné mít stále na paměti, že i relativně malé množství může znamenat fatální následky, proto je obezřetnost na místě,“ dodal.

Alkohol neznámého původu evidují celníci po celé České republice, Zlínský kraj není v tomto směru výjimkou.

„Podle údajů k září 2023 Celní správa České republiky eviduje od počátku loňského roku enormní nárůst záchytů nelegálního nakládání s neznačeným lihem a lihovinami. Za prvních osm měsíců loňského roku zajistila téměř 8400 litrů lihovin, z toho 5078 litrů na pozemních komunikacích a dalších 3321 litrů v provozovnách,“ vyčíslil mluvčí.

V meziročním srovnání s předloňským rokem tak došlo k nárůstu o 314 procent lihovin zajištěných na cestách a o 29 procent v provozovnách.