„Porušil zásady transparentnosti a rovnosti, nedal jiným zhotovitelům možnost, aby se přihlásili do výběrového řízení,“ zaznělo stejně, mimo jiné, i u odvolacího krajského soudu.

Dům kultury Uherský Brod. Ilustrační foto.Zdroj: Petr Mareš

Podle obžaloby se muž v říjnu 2016 dopustil trestného činu, když jako ředitel Domu kultury Uherský Brod, sjednal výhodu při zadání veřejné zakázky na rekonstrukci Knihovny Františka Kožíka pro děti.

Zakázku za jeden milion korun zadal přímo jedinému zhotoviteli, aniž by vyhlásil výběrové řízení. Uherskohradišťský soud mu za to uložil trest odnětí svobody na jeden rok s podmínečným odkladem na dva roky.

Proti tomuto rozsudku se obžalovaný odvolal, stejně jako státní zástupce. Oběma se nelíbil jak výrok o trestu, tak v případě Jana Z., i výrok o vině.

„Bavíme-li se o výši trestu, tak já jsem přišel o práci, hrozí mi, že přijdu i o druhou. Přitom jsem zakázku zadal člověku, který jako jediný v České republice má přeneseně řečeno: „Oscara“ za výtvarnictví. Jeho dílo je skvost. Navíc zakázka byla vyhotovena o půl milionu levněji. Já jsem však za to byl trestaný, v Brodě se o tomto významném díle nesmí mluvit, nyní je to tak naprosto zničená investice,“ zaznělo mimo jiné v závěrečné řeči Jana Z. U odvolacího soudu.

Ten mu nakonec uložil trest odnětí svobody v délce jednoho roku se zkušebním odkladem a také jeden rok.

„Co mám na to říct?“, pokrčil odsouzený Jan Z. rameny po vynesení rozsudku.

Podle všeho se prý poradí s právníkem, zda proti tomu podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Milena Marečková. Má ráda život, k němuž patří i hendikepovaní lidé.
Výpověď pro nadbytečnost dostala po 29 letech věrnosti