Žena vinu odmítá. Motyčková si už odpykává pravomocný trest šest let a tři měsíce, který jí soudy dříve uložily za podvody.

Podle obžaloby se dopustila zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku a podvodu. Uherskohradišťský soud začal věc projednávat už v březnu 2010. Loni v únoru ale trestní stíhání zastavil.

Důvodem byl právě trest, který Motyčková dostala v jiném případu. Podle předsedy senátu Jiřího Přibyla by se tak případný další uložený trest jevil jako bezvýznamný. S tím však nesouhlasila nadřízená zlínská pobočka Krajského soudu v Brně, která případ vrátila okresnímu soudu.

Přibyl se ale poté z projednávání sporu vyloučil. Důvodem bylo to, že proti němu město vedlo přestupkové řízení kvůli dvěma pokutám za špatné parkování. Zároveň však Uherské Hradiště vystupovalo v kauze Motyčkové jako poškozený.

Podle Přibyla by to mohlo vyvolávat pochybnosti o jeho nestrannosti. Přestupkové řízení už v mezičase skončilo. Přibyl se odkázal na osobu blízkou a úřad oba přestupky musel odložit.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ale ve věci podal stížnost pro porušení zákona, které Nejvyšší soud v únoru vyhověl. Podle ministra mohl Přibyl kauzu Motyčkové projednávat i přesto, že čelil přestupkovému řízení. K městu podle něj neměl intenzivní osobní vztah, a tak nebyl zákonný důvod k jeho vyloučení z věci. Ke stejnému názoru dospěl i Nejvyšší soud.

Kauzou se tak opět začal zabývat Přibylův senát, který musí provést důkazy vyžádané krajským soudem a rozhodnout.

Podle obžaloby Motyčková jako odborná referentka odboru správy majetku města nerespektovala rozhodnutí zastupitelů a vědomě nevýhodně odkupovala pozemky od soukromých vlastníků. V letech 1999 až 2006 údajně uzavřela 16 smluv, kvůli kterým prý město zaplatilo o 3,584 milionu korun navíc. Žena vinu odmítala a připouštěla pouze několik „pracovních pochybení".

Přibyl dnes přečetl protokoly z minulých hlavních líčení. Soud také doplnil dokazování výslechy svědků, které navrhovala obhajoba. Předseda senátu poté hlavní líčení odročil.