V jednom z domků v malé obci Březová na Slovácku žili spolu tři bratři. Dva z nich byli bez práce, třetí vážně nemocný. Jejich společné soužití proto nebylo zrovna jednoduché. Peněz moc neměli, a to byl také častý důvod jejich svárů.

Nejmladší z nich, osmatřicetiletý muž, totiž prý velmi často C. M. vyčítal, že je bez práce a že nic nedělá a několikrát jej i vyhodil z domu. Muž tak musel přespávat u svých známých a příbuzných. A tak tomu bylo i 8. února tohoto roku.

„Bratr za mnou přišel do pokoje a vzbudil mě, že prý máme návštěvu. Sešel jsem dolů a tam mně začal nadávat. Šel jsem ke kuchyňské lince natočit si vodu. On na mě pořád útočil, tak jsem chytil ten nůž, otočil se a džigl ho," popisoval C. M. Jeho bratr se jen sesunul k zemi. Nůž pak z těla vytáhl, umyl jej a dal jej zpět na kuchyňskou linku. „Nemělo se to stát. Je mi to líto," přiznal ještě obžalovaný.

V domě byl v tu chvíli i jejich třetí bratr a další dva známí, kteří jen slyšeli hádku. „Najednou ležel na zemi. Myslel jsem, že upadl, krev jsem nikde neviděl. Dali jsme ho na válendu a zavolali záchranku," uvedl svědek.

Lékaři však zraněnému už nedokázali pomoci. Muž podlehl vnitřnímu krvácení. Dvaceticentimetrová čepel nože totiž proťala srdeční žílu.

Třetí z bratrů nese prý celou záležitost špatně. Je totiž vážně nemocný a C. M. mu se vším podle jeho slov pomáhal. „Dělal vše. Navařil a pomáhal v domě. Nikdy nebýval agresivní. Konflikty vždy vyvolal Leopold. On, když se napil, byl zlý," objasňoval rodinnou situaci muž. Bratrovi je prý schopný časem vraždu odpustit a vzít jej zpět domů.

Podle znalců C. M. není skutečně agresivní a impulsivní. Naopak se snaží konfliktům vyhýbat. To, že sáhl pro nůž a ublížil, bylo dle nich jen v afektu. Na všem se ale podílel i alkohol. Zemřelý měl totiž v krvi 2,5 promile, jeho bratr přibližně promili. „Měl jsem nějak dopoledne asi tři piva a nějakou borovičku," připustil C. M. Znalci jsou však toho názoru, že podle množství promile, které nadýchal k večeru, musel vypít alkoholu více.

Obhájce obžalovaného se snažil soud přimět k tomu, aby s ohledem na celou situaci, trestný čin překvalifikoval jen na těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. To by i znamenalo nižší trest, ale senát byl toho názoru, že šlo o vraždu, i když s nepřímým úmyslem.

„Pokud bodnu druhou osobu, tak musím být srozuměn s tím, že může umřít. Rána šla navíc do hrudníku, tedy místa, kde jsou životně důležité orgány. Navíc bratrovražda patří k těm nejzávažnějším vraždám," poznamenal předseda senátu Radomír Koudela.

Uznal však, že lítost, kterou C. M. nad tím, co udělal, byla skutečně upřímná.

I přes to se dvanáct a půl roku do své rodné obce nepodívá a ve vězení bude mít tak dostatek času zpytovat své svědomí.