Právě na jejich nízkou nabídku doplatily i Boršice, pro které CGM Morava realizovala zateplení budovy základní školy. To stavební firma nedokončila včas a obci tak byla odebrána část dotace.

„Hlasovali jsme o podání trestního oznámení prostřednictvím tajné volby z důvodu ochrany jednotlivých členů zastupitelstva obce. Takový postup totiž doporučuje zákon o obcích,“ sdělil starosta Boršic Roman Jílek.

Jistou roli mohlo hrát i to, že většina statutárních zástupců firmy CGM Morava je z přímo z Boršic nebo jsou s obcí těsně spjati.

Hlasování dopadlo jednoznačně, kdy se deset zastupitelů vyjádřilo pro podání trestního oznámení a pro vymáhání po společnosti téměř dvou a půl milionu korun. Pouze jeden z hlasujících zastupitelů se zdržel.

„Bohužel společnost CGM Morava podala návrh na insolvenci a v řadě věřitelů, jimž firma dluží, nefigurujeme na předních místech. Může se tak stát, že z rozprodaného majetku na obec žádná částka nevyjde, i proto jsme podali rovnou trestní oznámení na majitele firmy,“ objasnil Roman Jílek.

Jak velkou šanci budou mít Boršice při vymáhání dlužné částky, poodkryl Deníku odborník na oddlužení David Vozák.

„Není důvod věřitele, jakým je v tomto případě obec Boršice, upřednostňovat před ostatními, takže se musí přihlásit do insolvenčního řízení a počkat, zdali na ně zbude nějaký majetek firmy. To, jestli po společnosti zůstane něco, čím by se pohledávky splatily, je otázkou konkrétního případu,“ odpověděl pro deník David Vozák.

Obecně však lze podle jeho slov říct, že většina firem v insolvenčním řízení bývá natolik zadlužená, že výtěžnost celé částky z konkurzu bývá nízká.

„Přestože obec podá trestní oznámení na jednatele firmy, což za výše uvedené důvodu určitě může, nic jí to není platné při samotném insolvenčním řízení. Spíše chce tím pádem vymáhat určitou částku i po fyzických osobách stojících za společností, než jenom od samotné firmy,“ objasnil David Vozák.

Deníku se podařilo kontaktovat také bývalého jednatele CGM Morava Michala Chlachulu. Ten se však k osudu jeho společnosti ani k trestnímu oznámení nechtěl vyjadřovat. „Pro mě je to uzavřeno,“ dodal.