Podle soudu se obžalovaní jako organizovaná skupina měli dopustit vydírání ve stadiu pokusu jako spolupachatelé, kdy měli chtít způsobit škodu velkého rozsahu.

Soud proto poslal hlavního obžalovaného - vysoce postaveného podnikatele ze Slovácka, čtyřiašedesátiletého Jaroslava N. na osm let do vězení a uložil mu peněžitý trest ve výši 2,5 milionu korun za to, že podle něj organizoval a účastnil se vydírání svého bývalého společníka (provozovatelé hracích automatů, pozn. red.) Pavla B.

Toho podle verdiktu soudu nechal na konci října 2014 unést do svého domu, kde mu pak měl nechat pod pohrůžkou likvidace, podepsat zfalšované dokumenty a směnky v hodnotě téměř půl miliardy korun.

Šlo o více jak 376 milionů korun a další úroky.

"Když poškozený odmítl podepsat, vyhrožovali mu a jeho blízkým likvidací. Přitom mu maskovaní muži drželi u hlavy zbraň a ohrožovali jej injekční stříkačkou, kterou mu chtěli vpíchnout do krku. Poškozený tak tyto dokumenty nakonec podepsal," znělo ve čtvrtek u soudu.

Údajně šlo o peníze, které poškozený Pavel B. Jaroslavu N. dlužil, ale které ještě nebyly splatné.

"Byly to moje peníze, chtěl jsem je zpátky," hájil se v začátcích procesu Jaroslav N. s tím, že poškozený podnikal všechny kroky k tomu, aby je o ně připravil.

"I kdyby měl obžalovaný na tyto peníze nárok, násilím nutil poškozeného, aby mu je vydal. Takové jednání je typické pro jiné státy, občané České republiky si jistě představí například Itálii a mafii. Ale v naší zemi, která má pevný právní základ, je takové jednání vysoce společensky nebezpečné a škodlivé," zdůraznil ve zdůvodnění soudce Radomír Koudela.

Svou vinu Jaroslav N. na únosu a vydírání po celou dobu hlavního líčení ale popíral, stejně jako všichni obžalovaní, tedy i oba - podle soudu - únosci Slováci Artur Ž. a Róbert S.

Oba si za to ve čtvrtek vyslechli nepodmíněné sedmileté tresty.

Poslední ze čtveřice souzených Jarmila N., manželka Jaroslava N., se měla podle rozsudku jen aktivně účastnit při vydírání a podepisování dokumentů poškozeným.

I tak ji soud poslal na pět let do vězení. Původně všem hrozilo 12 let za mřížemi.

Jak po vyhlášení rozsudku ve čtvrtek také zaznělo, hlavním a zásadním důkazem proti obžalovaným byl dopis.

Ten údajně poslal poškozený Pavel B. Jaroslavu N.

V něm měl uvést, že se s ním chce usmířit a zaplatit mu dlužné stamiliony.

Zároveň mu v tomto dopise měl i navrhnout schůzku u Jaroslava N. doma a vybídnout jej, aby vše pro podpis uznání dluhů připravil.

Jak vyplynulo z dokazování, háček byl ale v tom, že obžalovaný měl tento dopis ve svém počítači dříve, než jej prý poškozený odeslal.

"Navíc, poškozený každý svůj podnikatelský krok konzultoval se svými erudovanými poradci. Proč by tedy podepisoval uznání dluhu několika stovek milionů a s nikým se neporadil," ? ptal se soudce s tím, že šlo mezi poškozeným a obžalovaným o dlouhodobý spor.

To, že dopis byl uložen v počítači obžalovaného nakonec potvrdil i znalec.

Na vinu u obžalovaných Slováků pak zase podle rozhodnutí soudu ukázaly rozporuplné výpovědi jejich svědků.

"S ohledem na tyto skutečnosti považuje soud vinu u všech za prokázánu," shrnul soudce Radomír Koudela při zdůvodnění rozsudku.