Dvě neplnoleté slečny s 0,5 a 0,6 promile v krvi vezli policisté domů do Otrokovic a Lukova ze zlínského parku pod zámkem. „Je to nefér, vždyť jsme neměly ani jedno promile,“ bránily se. V parku byli kromě nich další dva popíjející mladiství.

Strážci zákona obešli při preventivní akci desítky míst. Zatímco například v pátek v noci na zlínském autobusovém nádraží nemuseli dělat žádný záznam, v jedné z diskoték blízko centra města našli hříšníků hned několik.

Například dva mladíci ve věku 16 a 17 let měli přes 1,7 promile. Velitel pořádkové policie Bronislav Šabršula se jich vyptával, za jakých okolností se k alkoholu dostali. „Pili jsme vodku. Koupili jsme si ji normálně v obchodě,“ tvrdili chlapci. Na diskotéku šli už opilí, svůj nákup – každý jednu láhev vodky – vypili hned za obchodem. „Řekl jsem prodavačce, že jsem si občanku zapomněl v autě,“ prozradil starší z nich lest, jak se k alkoholu dostali.

Práce byla v ten večer zajištěná i pro policejního psa, který v jedné restauraci našel krabičku s pachovou stopou marihuany. Protože se k předmětu nikdo z lidí sedících u stolu neznal, policisté a policistky je byli nuceni prohledat. Výsledek kontroly byl ovšem negativní.

Podle mluvčí zlínské policie Jany Bartíkové byli mezi kontrolory nejen policisté, ale i kriminalisté. Ti zjišťovali, jací mladí lidé a z jakých sociálních skupin jsou v noci vzhůru, případně jestli popíjejí alkohol. „Ty mladší anebo příliš opilé jsme zavezli domů. Musíme to také oznámit magistrátu nebo městskému úřadu. Provede se šetření v rodinách, z jakého důvodu jsou tak mladí lidé tak pozdě v noci venku a proč pijí alkohol,“ dodala mluvčí.

Akce se konala od pátečních 22 hodin, trvala až do sobotního rána. Za několik hodin této preventivní akce zaměřené na podávání alkoholu mladistvým našli sedmnáct opilých dětí ve věku od 15 do 17 let.

V sobotu v noci akce pokračovala na dalších místech. „Přistihli jsme dalších sedmadvacet podnapilých dětí. Nejmladší dívce bylo čtrnáct let. Nejvíce jich popíjelo na Valašskokloboucku,“ upřesnila Bartíková. Doplnila, že uplynulý víkend měli tuto preventivní akci strážci zákona na celém území správy jihomoravského kraje, tedy ve čtrnácti okresech.

Za oba dny dali na Zlínsku policisté pětisetkorunové pokuty dvaadvaceti lidem, kteří alkohol dětem koupili anebo jim jej prodali. „Některá děvčata tvrdila, že jim alkohol koupil muž, kterého neznala. Dívky by si měly uvědomit, že od cizího člověka je přijetí alkoholu veliký risk. Může ji prostřednictvím pití omámit a pak ji zneužít,“ varovala před dalším možným nebezpečím Bartíková.