Takový byl ve čtvrtek 3. června verdikt zlínského krajského soudu. Třiadvacetiletá dívka loni v listopadu po hádce s přítelem své matky třikrát bodla kuchyňským nožem sedmačtyřiceti­letého muže. V jednom případě mu zasadila ránu přímo do krku, která pro něj byla smrtelná. Udusil se vdechnutou krví.

Drama se odehrálo loni 26. listopadu v domku, kde bydlela dívka se svou matkou a otčímem. „Byla jsem domluvená se svým bývalým přítelem, že půjdeme po práci na pivo. Obešli jsme postupně tři hospody. V té druhé seděla mamka i s přítelem. Měla jsem v sobě asi osm piv a čtyři panáky, když jsme přišli domů. Ex-přítel šel spát, když po chvilce došli i oni. Byl opilý a začal mamce v kuchyni nadávat. Došla jsem tam a řekla mu, ať neřve, že jdu ráno do práce,“ popisovala včera událost obžalovaná dívka.

V tu chvíli ale podle jejích slov muž napřáhl proti ní pěst. „Já prostě vzala z linky nůž a udělala to,“ rozplakala se Michaela. Tímto činem prý vyvrcholili dlouhodobé problémy, který se svým otčímem měla. „Mamce často nadával a někdy jí bil. Měla jsem o ní strach, aby jí neublížil. Nevím, proč jsem to udělala. Už toho bylo prostě moc,“ vysvětlovala senátu. „Hrozně toho lituji,“ doplnila opět se slzami v očích.

Podle příbuzných i sousedů rodiny býval zemřelý muž skutečně velmi nevyzpytatelný, zvlášť, když se opil. A podle jeho družky to bylo poslední dobou velmi často. „Napadl mě slovně i fyzicky. Kopal do mě a rval mi vlasy. Pak se mi vždy omlouval. V opilosti měl stavy agresivity a žárlivosti. On sám nevěděl proč, ale nechtěl s tím nic dělat. Dceru taky několikrát uhodil,“ tvrdila matka obžalované.

Z noci, kdy se seběhla celá tragédie, si moc však nepamatuje. Stejně jako její dcera, byla také opilá. „Seděli jsme v hospodě, když za námi přišla Míša s přítelem. Pak už si moc nepamatuji. Jen vím, že v noci mě vzbudil křik dcery. Říkala: neumírej, to jsem nechtěla. Stála u něj a rvala si vlasy. On se držel za krk a tekla mu krev. Snažila jsem se tu díru zacpat a pomoci mu. Její přítel mezitím volal záchranku,“ vzpomínala na smutnou událost žena.

Před policií však zprvu vinu vzala na sebe a tvrdila, že muže zabila ona sama. „Mohla jsem za to já tím, že jsem od něj neodešla. Bylo mi dcery hrozně líto,“ vysvětlovala soudu matka obžalované.

Podle psychologů i psychiatrů je Miachela nezralá, emočně nestabilní, disociální a impulzivní. Netrpí však syndromem týraného dítěte. Má rovněž sklon ke zneužívání drog. Dívka sama přiznala, že před rokem užívala pervitin.

Sám státní zástupce Leo Fotlýn po výslechu všech svědků označil celou událost za velkou lidskou tragédii. „Život této rodiny se odehrával ve znamení zábavy, zejména v požívání alkoholu. Pokud by matka byla rozhodnější a pochopila by, že měla udělat razantní řez a odejít od tohoto muže, zřejmě by k ničemu takovému nedošlo,“ poznamenal v závěrečné řeči státní zástupce. Vzhledem k okolnostem i k tomu, že dívka nebyla v minulosti soudně trestaná, navrhl jí nejnižší možný trest, a to deset let. Obžalované hrozilo až patnáctileté vězení.

I obhájce dívky Jaromír Kaláč se ztotožnil se závěrečnou řečí. Pouze navrhl, aby soud mimořádně snížil trest ještě pod hranici deseti let.

To ale soudce Radomír Koudela neakceptoval. „Spouštěcím mechanismem byl alkohol. Bez něj by z nejvyšší pravděpodobností k něčemu takovému nedošlo. Šlo zřejmě o jednání ve zlobném afektu. Navíc mu nezasadila jednu ránu, ale hned tři. Musela tedy vědět, že může zapříčinit smrt,“ vysvětloval své rozhodnutí.

Zařadil však dívku do mírnějšího typu věznice, tedy jen s ostrahou. „Šlo o mimořádný exces, kterého bude dívka velmi dlouho litovat,“ poznamenal ještě předseda senátu.

Michaela B. svůj trest přijala a odvolání se vzdala, stejně jako státní zástupce. Rozsudek je tedy pravomocný.