Majitelé elektromobilů mohou od nynějška na parkovišti u Kongresového centra využívat sedm AC dobíjecích stanic, tedy stanic s možností dobíjení střídavým proudem s nejvyšším nabíjecím výkonem 22 kW. Nabídku doplňuje rychlonabíječka s výkonem až 75 kW stejnosměrného proudu, vybavená dvěma CCS konektory. Nabíječky cílí především na návštěvníky centra, zároveň se však nacházejí v bezprostřední blízkosti stanice metra Vyšehrad. „Majitelé elektromobilů mohou využít čas strávený na akcích v Kongresovém centru i k nabití svého auta, nebo přímo u nás přesednout na metro a pokračovat do centra Prahy,” uvádí Lenka Žlebková, ředitelka Kongresového centra. Dobíjecí stanice se aktuálně nacházejí na placeném parkovišti, v budoucnu by sem měl dobíjecí čip Pražské energetiky umožňovat bezplatný vjezd. 

Nové centrum e-mobility Hyundai
Z Nošovic až do Prahy. Takto Hyundai připravuje zákazníky na elektrickou éru

Po slavnostním přestřižení pásky a symbolickém zprovoznění dobíjecího centra podepsali zástupci hlavního města Prahy, Pražské energetiky a společnosti Škoda Auto memorandum o další spolupráci na rozvoji elektromobility na území hlavního města Prahy. Pracovní skupina složená ze zástupců všech tří zúčastněných stran bude mapovat terén a hledat nejvhodnější lokality pro budování dobíjecích stanic. Do konce roku 2025 by tak měla v Praze vzniknout stovka nových vysokorychlostních nabíječek. 

Na hodinu nebo na měsíc: vyzkoušejte si soužití s elektromobilem „nanečisto”

Právě teď má Pražská energetika ve své síti PREpoint v provozu již více než 380 veřejných dobíjecích stanic, u kterých se může najednou dobíjet přes 750 elektromobilů. První z nich byla otevřena již roku 2011 v Praze na Chodově. Do všech dobíječek je dodávána stoprocentně zelená energie pocházející z obnovitelných zdrojů, nejčastěji z bioplynových stanic a vodních elektráren. 

Nabíjení u veřejných stanic usnadňuje mobilní aplikace PREcharge, která vyhledá stanice s detailními informacemi o jejich výkonu i aktuální dostupnosti, platba je možná čipem, přes QR kód i platební bránu.