O rýmovníku jste již jistě slyšeli. Pokud ho však stále nemáte doma na poličce či okenním parapetu, jen těžko pochopíte, v čem tkví jeho skutečná síla. Využívá se primárně k inhalaci, kdy díky silným vonným silicím uvolňuje dýchací cesty a příjemnou mentolovo-eukalyptovou vůní provoní celý pokoj. Abyste jeho síly využili na maximu, nemusíte ho nijak upravovat, stačí si utrhnout lísteček a začít s léčebným procesem, který je navíc velice příjemný.

Z rýmovníku si navíc můžete připravit i léčivý čaj, sirup proti rýmě, kašli i bolesti v krku, nebo ho využít v rámci bylinné koupele, která uleví dýchacím cestám. Jak správně rýmovník proti rýmě používat, jak o rostlinku pečovat a jak z něj získat maximum?

Jednička při léčbě rýmy

Rýmovník citronový latinsky plectranthus amboinicus, který je také známý pod pojmy molice, moud, kubánské oregano, ale i mexický či řecký eukalypt patří mezi aromatické rostliny, jež nejsou příliš náročné na pěstování. Jeho hlavní benefit však spočívá v tom, že vám díky obsaženým silicím skvěle uvolní nos, a to podle některých dokonce lépe než kdejaký sprej do nosu.

„Využívá se v tradiční medicíně zejména jako bylinka protizánětlivá a antibakteriální, ale jak už její název napovídá, i při dýchacích či kožních obtížích,“ tvrdí internetová encyklopedie Wikipedia.

close Rýmovník je léčivá bylina, která díky vonným silicím uleví od ucpaného nosu. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Rýmovník je léčivá bylina, která díky vonným silicím uleví od ucpaného nosu.

O pozitivních vlastnostech této nenáročné léčivky je přesvědčená i fitness instruktorka Markéta Nevěčná. „Na rýmičku nic jiného než rýmovník! Není náročný na pěstování, hezky voní a nos protáhne lépe než kdejaký sprej. Není od věci mít ho doma,“ tvrdí na svém profilu @market.nevecna_fitness.

Pořiďte si rýmovník včas

Pokud občas navštívíte květinářství nebo zahradnictví, jistě jste již od personálu při kupování rostlin slyšeli, že byste je neměli přenášet do auta v zimním období jen tak, jelikož by mohly „nastydnout“. I proto se v lepších zahradnictvích stává, že vám květinu před přenosem domů nebo do auta obalí několika vrstvami balicího papíru, nebo vám doporučí zabalit rostlinku i s květináčem do šály či deky.

„Rýmovník je velice citlivý na mráz, proto se nedá v chladném období, kdy je ho nejvíce potřeba, zasílat poštou. Buďte proto opatrní u prodejců, kteří jej v zimě nabízí, případně se ujistěte, že ho pro převoz dobře zabalí. Snadno se totiž může stát, že v důsledku přemrznutí rýmovník uhyne,“ varuje před nákupem rýmovníku v zimních obdobích zahradnický web Neleň pro zeleň.

Tipy, jak rýmovník užívat a jak o něj pečovat:

| Video: Youtube

Pro rostliny je totiž zima obdobím klidu a nabíráním síly, proto není vhodné rýmovník kupovat v zimních měsících, kdy se ukazatel na teploměru pohybuje kolem nuly. Než však přijde skutečný podzim, objeví se přízemní mrazíky a teploty klesnou, máte ještě čas si rýmovník domů přinést.

Kdo ho zkusil, řekne vám, že tohoto kroku nebudete litovat.

Jak rýmovník pomáhá od rýmy

Obecně se říká, že rýmovník patří mezi léčivé rostliny, které zvládnou svojí intenzivní vůní ulevit od rýmy a ucpaných dutin. „Po dotyku prsty uvolní rostlina krásnou vůni, která sama o sobě dokáže vždy ulevit od rýmy. Někdy si ale natrhám pár lístků, nakrájím na talířek a nechám v ložnici. Nejenže se mi lépe dýchá, ale vůně rýmovníku odpuzuje i komáry,“ radí na webu Můj rýmovník muž, který má s jeho užíváním i pěstováním mnoho zkušeností.


Nahrává se anketa ...

Za vše mohou vonné silice, díky nimž se tato nenápadná rostlina právem řadí mezi léčivé byliny. Velkou výhodou rýmovníku je, že se jedná o rostlinu, která velice rychle dorůstá, tudíž můžete stříhat a využívat jeho vonné lístky tak, jak potřebujete. A když jich pár vhodíte před koupelí do horké vody, připravíte si skutečnou aromalázeň.

Jak správně užívat rýmovník

Jakmile si rýmovník přinesete domů, začne do prostoru kolem sebe uvolňovat příjemnou vůni, která je směsicí eukalyptu a máty. Dalo by se říci, že pěstování rýmovníku je určitý způsob nepřetržité domácí aromaterapie. Mít rýmovník na poličce či parapetu však nestačí. Ještě je nutné vytvořit si svůj vlastník návyk, jak tuto léčivou rostlinu správně používat.

close Stačí utrhnout jeden lístek rýmovníku, rozetřít ho mezi prsty a pomazat nos. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Stačí utrhnout jeden lístek rýmovníku, rozetřít ho mezi prsty a pomazat nos

„Stačí jen utrhnout lístek. Někdo ho promne mezi prsty a vymačkanou tekutinou si pomaže nos, jiný lístek zalomí na půl a namaže část pod nosem. Pak jsou tu ale i tací, kteří si utrhnou kousek lístku, vloží si jej do nosní dírky a nechají chvíli působit,“ zmiňuje dále způsoby užívání zahradnický web Neleň pro zeleň.

Jak si udělat čaj z rýmovníku

Existují ovšem i další metody, jak využít síly blahodárné byliny. Jednou z nich je dozajista příprava rýmovníkového čaje, který obsahuje celou řadu vitaminů, včetně vitaminu C, který působí na náš imunitní systém, a který potřebujeme obzvlášť v chladných měsících.

„Stačí vzít 5 až 10 lístků rýmovníku, zalít 200 ml vroucí vody a po zchladnutí přecedit. Doplňte lžičkou medu a podávejte,“ radí web Čajová zahrada.

Čaj je navíc vhodný nejen při ucpaném nosu, ale i při nachlazení, bolesti v krku či zánětech nosních dutin.

„Sloučeniny obsažené v rýmovníku navíc podporují vykašlávání, ale i vylučování hlenu z dýchacích cest. Čaj také při nemoci podporuje pocení, kterým se odstraňují toxiny z těla přes kůži. Výhodou rýmovníku je, že jeho listy nejenže nedráždí při nemoci trávicí trakt, ale naopak ještě zabraňují vzniku a rozvoji bakterií a jiných patogenů v tomto traktu,“ vysvětluje další výhody rýmovníku kulinářský web Recept1.

close Z byliny si snadno připravíte i léčivý čaj. Působí proti rýmě i nachlazení či bolesti v krku. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Z byliny si snadno připravíte i léčivý čaj. Působí proti rýmě i nachlazení či bolesti v krku

Rýmovníkový sirup

A pokud máte doma malé děti, rýmovník do nich dostanete ideálně formou sirupu. Jak radí například Michal Deus na instagramovém profilu @michlovo.jidlo, kde se svými 21tisíci sledujícími sdílí inspirace v oblasti kulinářství i cestování. Připravit si ho není nic složitého.

„Sirup z rýmovníku se vám bude hodit už brzy! Při nachlazení, rýmě, do čaje, nebo jen tak na lžíci při bolení v krku,“ tvrdí o svém receptu.

Postup:

  • Na 1 litr vody budete potřebovat cca 50 lístků rýmovníku a 2 citrony.
  • Přiveďte k varu, vypněte hořák, přiklopte pokličkou a nechte alespoň 24 hodin louhovat.
  • Druhý den přidejte na 1 litr vody 750 g třtinového cukru a 250 g medu.
  • Opět přiveďte k varu.
  • Přeceďte a nalijte do připravených vyvařených skleněných láhví.
  • Zavřete, nechte vychladnout a skladuje v suchu a temnu.

Rýmovník je nezmar

Další výhodou rýmovníku je bezesporu jeho pěstitelská nenáročnost. Jedná se o rostlinu, která je vhodná jak do dětských pokojíčků, ložnic i obýváků a pěstovat ji může skutečně i úplný začátečník. Jediné, co skutečně nesnese, je přemokření, o kterém vás však sama dopředu varuje.

Jak namnožit rýmovník se dozvíte v tomto videu: 

| Video: Youtube

„Rýmovník dorůstá do velikosti 40 až 50 centimetrů a je vhodný i do závěsných květináčů. Jeho silné šlahouny jsou při dobré péči posety velkými srdčitými listy. Rostlina má ráda určité množství světla, ale nikoliv přímé slunce. Uštipováním lístků ji můžete navíc krásně tvarovat. Každý rok vás jen poprosí o přesazení do většího květináče a pokud bude mít moc vody, upozorní vás dopředu černajícími listy. V tu chvíli je potřeba zálivku zmírnit, jinak rostlinu umoříte,“ radí web Zahrádkářská poradna.

Pozor na předávkování

Díky své nevtíravé chuti je, především po ochucení medem či citronem, rýmovníkový čaj vhodný pro celou rodinu, a to i pro děti. Ovšem stejně, jako je tomu i u jiných bylinek, můžete se jím předávkovat. I zde proto platí zlaté pravidlo: všeho s mírou.

„Rýmovníkový čaj by neměl být užíván vícekrát než třikrát denně,“ upozorňuje dále web Recept1.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.