Centrum při něm zkoumalo 168 kusů pečiva, které nakoupilo v obchodech. „V kategorii chlebů pouze devět procent splnilo, tedy nepřesáhlo, doporučený limit Světové zdravotnické organizace (WHO),“ konstatují autoři studie. U ostatních druhů pečiva splnilo zdravotnické normy, jež doporučují maximálně 1,2 gramu soli na sto gramů pečiva, jen jedenáct procent zkoumaných vzorků.
Mezi jednotlivými druhy chleba přitom nebyly z hlediska množství přidané soli téměř žádné rozdíly. „ Nejvíce jí obsahovaly pšeničné chleby, nejméně pak chléb celozrnný,“ uvádí se ve studii.
V kategorii běžného pečiva byly naopak rozdíly výraznější. Nejvíce jí bylo v pšeničnožitných výrobcích, naopak nejméně opět v těch celozrnných. Samozřejmě při příjmu soli v pečivu hraje roli i to, kolik ho člověk sní. Nejvíce se v tomto směru činí mladíci mezi patnácti a sedmnácti roky věku. Naopak nejméně dívky mezi jedenácti a čtrnácti roky.
Tichý zabiják
Nadměrnou konzumací pečiva si tak lidé mohou zadělat na problémy. Nejenomže se po něm tloustne, ale pokud pravidelně překračuje doporučené denní dávky soli, což je například u dospělých pět gramů, může to u nich podpořit řadu chorob končících až smrtí.
Problémy to může působit například těm, kteří mají potíže se srdcem či cévami. Například nemocemi srdečního selhání přitom trpí asi 230 tisíc Čechů. A nemusí se jednat jen o staré lidi.
„V ordinacích vidíme v poslední době častěji, že se objevují mladí lidé s infarkty, a z nich se rekrutují i pacienti se srdečními selháními,“ řekl nedávno Jan Bělohlávek ze II. interní kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.
Nadměrná konzumace soli ale může být i jednou z příčin nemocí jater, ledvin a vzniku ledvinových kamenů nebo cukrovky.