O tom, že se rakovina a jiná vážná onemocnění nemusí vždy týkat pouze starých lidí či lidí žijících extrémně nezdravým životním stylem, jsme psali již několikrát. Dalším příkladem je Peter Hrubizna, který se i přes včasné odhalení rakoviny tlustého střeva nachází v posledním stádiu nemoci. Jedinou možnou léčbou, díky které by mohl Peter dál bojovat a mohl mít naději, že tu se svou rodinou bude co nejdéle, je léčba dendritickými buňkami v Berlíně. Pojišťovna mu však na ni nedá ani korunu.
Lékaři mu nedávají šanci
Minulý rok začal Peter pociťovat neustálou bolest v oblasti slepého střeva, které mu však bylo před 17 lety odoperováno. Následovala okamžitá operace, chemoterapie, ale bolest se objevila znovu a další vyšetření odhalilo, že nádor metastázoval do pobřišnice, odkud se ho již nepodařilo odstranit. Onkologičtí lékaři mu proto dávají minimální šance a doporučili rodině zahájit paliativní léčbu.
S tím se však rodina odmítá smířit, protože jejich táta a manžel je plný elánu a chutě do života a snaží se dělat vše proto, aby tu byl co nejdéle.
„Zatím se mohu pohybovat, denně chodím ven na procházku a jím pouze makrobiotickou stravu. Kromě bolestí v podbřišku se cítím dobře. Léčbu bych ale rád zahájil ještě ve chvíli, kdy má naději na úspěch,“ vysvětluje Peter, který však na uhrazení veškerých nákladů, které činí téměř 1,5 milionu korun, nemá prostředky. Proto se s rodinou rozhodl zveřejnit svůj příběh na Donio.cz a požádat tak širokou veřejnost o pomoc se záchranou života.
Nárok na zahraniční léčbu nemá
Dle slov Petera Hrubizny, který se odvolává na vyjádření lékařů, však nemá pacient v České republice nárok na léčení v zahraničí, protože daně platí v ČR, kde má i trvalé bydliště.
„Český pacient nemá nárok na léčbu například na onkologii ve Švédsku, i když se dnes používá hlavně imunoterapie například právě ve Švédsku. Je však příliš nákladná a může trvat i několik let,“ vysvětluje Peter.
„Jedinou možností, jak se pokusit příspěvek od pojišťovny získat, je nejprve absolvovat všechny dostupné možnosti léčby u nás a až když je daná léčba neúspěšná, pak následně lze požádat pojišťovnu o příspěvek,“ vysvětluje Peter Hrubizna, který se snažil získat co nejvíce informací o možnostech léčby v cizině. Příspěvek však pojišťovna může někdy přiznat až ve chvíli, kdy pacient už nemá šanci na úspěšnou léčbu ani v zahraničí.
Věří, že by léčba zabrala
Pacienti s vážnými onemocněními a vzácnými chorobami často podnikají léčebné cesty do zahraničí, kde mají s danými nemocemi a jejich léčbou více zkušeností než u nás. Příkladem může být i cesta Vlaďky, která v posledním stádiu rakoviny cestovala na Sibiř za léčitelem, o které jsme vás informovali v posledních měsících. Její příběh však dobře nedopadl.
Přesvědčení Petera o úspěšnosti léčby, která v jeho případě není alternativní cestou, jak léčit nemoc, je však stejně silné. Věří, že léčba, o které se doslechl, by mu minimálně prodloužila, ne-li zachránila, život.
„O dané léčbě jsem se dozvěděl od známého z Londýna, jehož matka absolvovala danou léčbu, a i když jí lékaři dávali jen několik týdnů života, stále žije a je to již 7 let,“ vysvětluje otec dvou dospívajících dívek.
Dendritická buněčná terapie probíhá v pěti krocích. „Nejprve se separují tělu vlastní monocyty (typ bílých krvinek) z krve pacienta. Následuje kultivace těchto monocytů na dendritické buňky, které se následně naplní informacemi o rakovině. Dále se předají instrukce imunitním buňkám a v závěru dochází k nalezení a odstranění rakovinných buněk,“ stručně popisuje způsob léčby, kterou by s příspěvkem soucitných a štědrých lidí rád podstoupil.
Chcete-li Peterovi pomoci zvýšit šance na prožití dlouhého života se svou milovanou rodinou, můžete mu přispět libovolnou částku ZDE.