Znali ji čínští i japonští léčitelé

Kokošku pastuší tobolku poznáte velmi snadno díky vysokému stonku s charakteristickými drobnými pukavými plody ve tvaru srdíček. Je příbuzná brokolice a roste po celém světě. Umí zaplevelit pole i zahrady a líbí se jí hlavně ve vojtěšce a jeteli.

Lidé jí podle tvaru plodů říkají i matčino srdce, pastýřova mošna, babí kapsa, žebrácká kabelka, někde je známá i jako bětuška či selská hořčice. Semena této rostliny je totiž možné použít místo tymiánu či hořčice.


Nahrává se anketa ...

O léčivých schopnostech kokošky pastuší tobolky se ví odedávna. Stala se součástí tradiční medicíny Číny a Japonska, kde se využívaly zejména její močopudné účinky a schopnost zastavit krvácení.

I dnes je známo, že tento proklínaný plevel je doslova zdrojem zdraví prospěšných látek. Díky svým výjimečným účinkům na kardiovaskulární systém, schopnosti udržovat normální krevní tlak a příznivým vlivům na ženský reprodukční systém je kokoška pastuší tobolka v oblasti přírodní medicíny velmi uznávanou bylinou. Ve vyšších dávkách však může být toxická.

Kokoška jako zelí:

| Video: Youtube

Bojovnice proti ženským útrapám

Některé léčebné účinky kokošky pastuší tobolky jsou známé a ověřené. „Zdokumentované tradiční lékařské použití se týká symptomatické léčby příliš silné a příliš dlouho trvající menstruace a krvácení mimo menstruační cyklus,“ uvádí web Ages, který provozuje Rakouská agentura pro zdraví a bezpečnost potravin.

„Pokus na sto ženách ukázal, že ty, které bezprostředně po porodu dostávaly extrakt z kokošky a oxytocin, měly menší poporodní krvácení než ty, které dostávaly pouze oxytocin,“ píše zdravotnický web Verywell Health

Stejně jako mnoho jiných rostlin používaných při silném krvácení, je kokoška pastuší tobolka v bylinné medicíně klasifikována jako svíravá bylina.

„Je však mnohem silnější než jiné stahující byliny ve své schopnosti zpomalit krvácení. Mnoho žen zaznamená při těžké menstruaci téměř okamžitě výrazné zlepšení, a i pak se stav postupně lepší,“ upozorňuje na svém webu Pacifické centrum pro přírodní medicínu.

Bylina však funguje jen tehdy, pokud příčinou silné menstruace nejsou jiné choroby, například anémie, snížená funkce štítné žlázy nebo fibroidy.

Kokoška pastuší tobolka pomáhá dívkám a ženám i při dalších problémech. Mohou se na ni spolehnout, pokud trpí bolestivou či nepravidelnou menstruací a napětím v prsou, u kojících žen účinkuje proti mastitidě.

close Kokošku pastuší tobolku poznáte velmi snadno díky vysokému stonku s charakteristickými drobnými pukavými plody ve tvaru srdíček či tobolek.. info Zdroj: Shuttertock zoom_in Kokošku pastuší tobolku poznáte velmi snadno díky vysokému stonku s charakteristickými drobnými pukavými plody ve tvaru srdíček či tobolek..

Snižuje tlak a léčí rány

Kokoška pastuší tobolka však není jen lékem pro ženy. Dokáže totiž snížit krevní tlak a léčit řadu dalších neduhů. Čaj ze sušené byliny byl považován za spolehlivý lék proti krvácení  žaludku, plic, dělohy a ledvin.

Užívání kokošky pastuší tobolky také podporuje plodnost, protože napomáhá optimálnímu fungování ženských rozmnožovacích orgánů.

Podle některých výzkumů kokoška pastuší tobolka ovlivňuje také fungování jater nebo sleziny a může být prospěšná pro nemocné, které trápí potíže při močení nebo přítomnost ledvinového písku.

„Byla určena i k vnějšímu užití, například k lokální léčbě krvácení z nosu, hemoroidů a k zástavě krvácení při poranění kůže,“ připomíná Ages.

Dá se použít k dezinfekci dutiny ústní a šťáva z kokošky pomáhá zklidnit bolest ucha způsobenou nachlazením. Bylina pomáhá léčit rány, otoky, pohmožděniny, záněty šlach i vyrážky. Aplikuje se formou hojivých obkladů nebo sedacích koupelí.

Co umí kokoška pastuší tobolka

  • stabilizuje krevní tlak
  • mírní silné menstruační krvácení
  • mírní menstruační bolesti
  • je vhodná na vnitřní i vnější krvácení
  • léčí močové cesty

Kokoška pastuší tobolka obsahuje antioxidanty, takže pomáhá zbavovat organismus škodlivých volných radikálů, a zároveň se vyznačuje antibakteriálními účinky.

Výzkum korejských vědců z roku 2014 naznačil, že tato bylina má potenciální protizánětlivé a protisrážlivé vlastnosti, schopnost ničit superbakterie odolné vůči antibiotikům i velkou schopnost vychytávat superoxidové radikály, které škodí organismu.

„Kromě toho má například protirakovinné, antikoagulační a antitrombinové účinky, urychluje hojení ran a má potenciál pro léčbu diabetu a horečky,“ píše se ve studii Protizánětlivé a anti-superbakteriální vlastnosti Kokošky pastuší tobolky .

Léčivá kokoška pastuší tobolka

Jak užívat kokošku pastuší tobolku?

Kokošku pastuší tobolku můžeme užívat ve formě bylinného čaje, obkladu či čerstvé šťávy, ale existují také kapsle, tablety, prášek nebo tinktura. „Čaj nebo vyráběná léčiva by ženy měly začít užívat tři až pět dní před menstruací,“ uvádí Ages.

Pro přípravu čaje jednoduše přelijte čerstvé nebo sušené listy horkou vodou a nechte několik minut louhovat. Podle bylinkářů konzumace čaje dvakrát až třikrát denně pomáhá k harmonizaci průběhu menopauzy a ke zmírnění výkyvů a změn v ženském těle. Doporučuje se užívat čaj po dobu jednoho měsíce, a pak udělat třítýdenní přestávku.

Tinkturu můžeme přidávat do vody nebo čaje, ideální je užívat ji podle doporučení lékaře. Prášek z kokošky pastuší tobolky můžeme přimíchat do smoothie, džusů, kaší nebo jiných potravin.

Kokoška pastuší tobolka se však nehodí pro těhotné ženy a s jejím užíváním by podle odborníků měli být opatrní i lidé, kteří užívají prášky na spaní, zklidňující léky nebo léky na ředění krve.

Kokoška pastuší tobolka je jistě zajímavá léčivka. Ale existují i další zdraví prospěšné bylinky. Možna ani o některých nemáte poněti. Přečtěte si články v nabídce níže a budete zase o něco moudřejší.