Studie provedená na téměř čtyř tisících dobrovolnicích ale zároveň dokazuje, že samotná délka menstruace ovlivněna nebyla. 

„Změny v cyklu jsou pouze malé a očekává se, že budou dočasné. Ženy, které drobné rozdíly zaznamenaly, mohou být klidné,“ řekla AFP vedoucí výzkumu publikovaného v Obstetrics & Gynecology Alison Edelmanová.

Očkované i neočkované

Vědci pro svou studii analyzovali anonymizovaná data z aplikace pro sledování plodnosti. Účastnily se jí ženy ve věku 18 až 45 let, které neužívaly hormonální antikoncepci.

Testování na covid. Ilustrační foto
Imunita vůči covidu? Někteří ji mají i bez předchozího setkání s nemocí

Po očkování bylo zhruba 2400 účastnic. Většina vakcínou od společnosti Pfizer (55 procent), následovala společnost Moderna (35 procent) a Johnson & Johnson (7 procent). Pro srovnání bylo zahrnuto také asi 1500 neočkovaných žen.

U očkované skupiny byla shromážděna data ze tří po sobě jdoucích cyklů před očkováním a ze tří dalších po vakcinaci. Zhruba půlroční data analyzovali vědci také u neočkovaných.

Reakce imunitního systému

U očkovaných žen byl po první dávce cyklus v průměru prodloužen o 0,64 dne a po druhé o 0,79 dne. Za změnou by s největší pravděpodobností mohla být reakce imunitního systému na vakcínu.

„Víme, že imunitní a reprodukční systém jsou vzájemně propojeny," řekla Edelmanová. Vakcínou probuzený imunitní systém může mít dopad na osu mezi hypotalamem, hypofýzou a vaječníky. „Jde v podstatě o takovou dálnici mezi ženským mozkem a vaječníky, jednoduše tuto osu nazýváme jako tělesné hodiny,“ vysvětluje AFP autorka studie.

Nákaza koronavirem může vést k horšímu průběhu těhotenství
Koronavirus ovlivňuje i těhotenství. Závěry studie nejsou příliš povzbudivé

Konkrétně se zdá, že produkce zánětlivých proteinů nazývaných cytokininy narušuje způsob, jakým tato osa reguluje načasování menstruačních cyklů.

Podle studie jsou změny v cyklu nejvýraznější, když očkování proběhne brzy ve folikulární fázi, která začíná prvním dnem menstruace (krvácení) a končí začátkem ovulace.

Tým nyní doufá, že shromáždí více údajů o následných cyklech očkovaných žen a dokáže pouhou dočasnost změn. Studie by také podle nich mohla pomoci čelit protivakcinačním dezinformacím, které se nejčastěji šíří na sociálních sítích.

Změna menstruačního cyklu

Mírné zvýšení délky menstruačního cyklu není klinicky významné. Jakákoliv změna kratší než osm dní je Mezinárodní federací gynekologie a porodnictví klasifikována jako normální.

Menstruační cykly obvykle trvají okolo dvaceti osmi dní, přesná délka se však liší u každé jednotlivé ženy, v průběhu let se navíc může měnit. Ke změně četnosti cyklu hojně přispívá například stres, nevhodná strava nebo časté cestování.