Jarní údržba trávníku:

| Video: Youtube

Aby byl trávník po zimě zase krásný a v létě jste si ho mohli užívat jako dokonalé místo k odpočinku, opalování na dece nebo při hře s dětmi, budete pro to muset něco udělat. Propadliny a nerovnosti vzniklé po zimě je třeba vyrovnat, případný mech důkladně vyhrabat. Trávník je na jaře také potřeba prokypřit a provzdušnit, aby mohl vzduch lépe cirkulovat. Zabráníte tak růstu plísní a vzniku chorob trávy. Vertikulace trávníku se dělá na jaře jako první.

„Vertikutaci lze provádět speciálními pomůckami. Nejjednodušší jsou pro vertikutaci hrábě s řeznými ploškami, ale pro větší plochy se hodí mít už vertikutátor podobný sekačce. Vertikutace je v podstatě prořezání trávníku. Ideální rozrušení trávníku je jen velmi mělké, tj zhruba dva až pět milimetrů,“ uvedl zahrádkářský web iReceptář.

Obnova trávníku

Pokud vám přes zimu vznikla na trávníku holá místa nebo je trávník na větší ploše nevzhledný a poškozený zimními mrazy, bude potřebovat obnovu. Na prořídlá místa dosejte vhodnou travní směs.

„Osivo vyséváme v dávce 20 až 30 g na metr čtvereční a dokonale jej zapravíme do hloubky dvou až tří milimetrů. Na osetou plochu doporučujeme rovnoměrně aplikovat trávníkové hnojivo. Nově oseté plochy udržujeme stále vlhké. První sečení provádíme při výšce rostlin 100 až 150 mm vždy ostrým nástrojem (kosa, srp, žací nůž). Mladé rostliny zkracujeme vždy maximálně o třetinu,“ doporučují zahradníci ze Zahradnictví Dvořák a syn.

Další sečení pak už můžete opakovat podle potřeby každých pět až deset dnů. V průběhu následujících dvou až tří sečí se podle slov odborníků trávník plně zapojí a vytvoří dokonalý travní koberec.


Nahrává se anketa ...

Správná výživa trávníku

U pravidelně sekaného trávníku se živiny z půdy poměrně rychle vyčerpají a pokud byste mu nedodali nové, začne trávník růst pomaleji, řídne, ztrácí pěknou barvu i odolnost. Proto je třeba trávník pravidelně hnojit, aby byl svěže zelený, hustý a zdravý.

Hnojení trávníku je vhodné hnojivy s dlouhodobým účinkem. „Hnojiva používejte po prolití trávníku, je to vždy lepší než nasucho, kdy mohou hnojiva rostliny popálit,“ radí iReceptář.

Hnojení se doporučuje provádět dvakrát až třikrát za rok.

Sekání trávníku

Při sekání trávy je důležité nastavit si sekačku do správné výšky. „Chybně nastavená výška žacích lišt může způsobit na trávníku zbytečné škody. Příliš nízký trávník propouští na půdu mnoho světla a tedy i tepla, což může zapříčinit jeho zežloutnutí a seschnutí. Optimální výška naopak pomáhá trávníku udržovat správnou vlhkost a lépe regulovat svůj vodní režim,“ vysvětlil Dům a zahrada.

close Pro optimální sekání trávy by měl být trávník suchý. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Pro optimální sekání trávy by měl být trávník suchý.

Výška okrasného trávníku by se měla pohybovat někde v rozmezí 3 až 5 centimetrů, rekreační může být o něco vyšší, maximálně do 10 centimetrů. Stejně, jako zaléváme venkovní rostliny především navečer, v podobnou dobu je potřeba věnovat se i sečení. Nebo zvolit dny, kdy po sečení nehrozí spálení od přímého slunce.

„Pokud to uděláte příliš brzy ráno, trávník bude vlhký rosou, což může způsobit, že se tráva trhá, místo aby se čistě posekala, což vede k onemocnění,“ uvedl web Perfect Lawn Care. Přidal i další rady:

  • Nikdy byste neměli sekat trávník více než o třetinu výšky při jednom sečení.
  • Časté sečení podporuje růst do stran a vytváří hustší a zelenější trávník.
  • Sečení si stačí naplánovat jednou týdně.

V létě, obzvlášť pokud je velké sucho, je lepší nechat travní porost o něco vyšší, aby lépe schraňoval vlhkost. Jinak mu může hrozit nebezpečí vypálení. Naopak v deštivých dnech je dobré sekat trávník častěji. Jinak stačí sekat jednou týdně.

Před příchodem mrazů a zazimováním trávník naposledy posekejte v říjnu, nejlépe dosti nízko. Pečlivě také odstraňte spadané listí, pod kterým trávník snadno zahnívá.

Co s plevelem v trávníku

Díky hnojení bude trávník svěže zelený, hustý a zdravý. Trávníková hnojiva bohužel svědčí nejen travám samotným, ale i jejich konkurenci. „Pampeliška a jitrocel rozpínají své široké přízemní listové růžice na úkor trav. Nezbývá než plevel ručně likvidovat, mechanicky nebo herbicidem. Speciální hnojivo obsahující selektivní herbicidy stačí rozhodit po trávníku. Likviduje plevel, ale travám neublíží,“ radí jednu z možností Zahradnictví Dvořák a syn.

„Tvrdohlavé pampelišky vyhubte odlomením jejich květních stonků předtím, než vytvoří semena a vykopejte je u kořenů pomocí nástroje na extrakci plevele,“ doporučuje mechanickou cestu web The Spruce.

I trávník potřebuje vodu

Trávník je na okrasné zahradě největším spotřebitelem vody, takže přemýšlet nad zdrojem se určitě vyplatí.

„Běžný okrasný trávník během týdne spotřebuje na zálivku jednoho metru čtverečního 20 až 35 litrů vody, což znamená, že průměrně velká rodinná zahrada s plochou trávníku 300 m2 za týden využije okolo 8 m3 vody. U náročnějších typů trávníku lze dosáhnout i dvojnásobku, což už není zanedbatelné množství,“ uvedl v článku Cestu k dokonale zelené trávě zná málokdo Deník.

Pečujete o svou zahradu rádi? Další praktické rady pro zahrádkáře najdete v následujících textech: