Jak ošetřovat buxusy:

| Video: Youtube

Po staletí byl zimostráz, který znáte také jako buxus nebo krušpánek, oblíbenou rostlinou v zahradách. Pěstuje se jako stálezelený živý plot, lemuje záhony a cestičky nebo se sestřihává do geometrických tvarů. Buxusů je velké množství druhů od vzrostlých keřů po zakrslé varianty. Pěstují se i jako solitérní keře, které se dají snadno tvarovat do podoby nejen nejrůznějších obrazců, ale i zelených soch zvířat a lidí. Lístky vejčitého tvaru jsou svěže zelené, lesklé, uspořádané křížem. Na jaře zdobí keře drobné žluté kvítky, které patří mezi první potravu včel.

Buxus je jako živý zelený plot dobrá volba. Pokud zvolíte správný druh, vytvoří hustý neprůhledný porost. Zimostráz vždyzelený je stálezelený keř pocházející ze Středozemí. Roste pomalu, v dospělosti dosahuje asi tří metrů.

Zimostráz jako součást okrasné zahrady:

Zimostráz se snadno pěstuje, protože nemá žádné zvláštní nároky na půdu a živiny. Roste dobře na polostinném i stinném místě, intenzivní slunce by způsobilo žloutnutí a opadávání listů. V našich podmínkách přezimuje bez problémů.

Jak pečovat o buxus

Výhodou buxusu je, že se keře dají dobře tvarovat a udržovat jejich výšku i hustotu, takže svoji funkci plní řadu let. Snesou bez problémů i radikálnější řez. Zimostrázové půtky kolem květinových záhonů navíc zabraňují růstu trávy a plevele.

close Okrasná zahrada s živým plotem a kulovitými keři zimostrázu. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Okrasná zahrada s živým plotem a kulovitými keři zimostrázu.

„Buxusu se dobře daří na hlinitých vápenitých půdách, ale dokáže zvládnout i půdu písčitou, pokud ji doplníte kvalitním kompostem. Důležité je také, aby zemina byla propustná, nebo alespoň polopropustná,“ doporučuje Dům a zahrada. Těžká, jílovitá půda není vhodná.

„Zimostráz se pěstuje snadno; jen se ujistěte, že keř nezasadíte příliš hluboko. Častým problémem při péči o buxusy je přemokření. Ujistěte se, že půdu udržujete rovnoměrně vlhkou. Nikdy nesmí být rozmáčená,“ radí web The Spruce.


Nahrává se anketa ...

Výsadba plotu ze zimostrázu

Vhodný termín pro výsadbu je na jaře nebo pak na přelomu léta a podzimu, aby rostliny mohly dobře zakořenit. Keř sázíme s celým kořenovým balem.

„Rostliny se sázejí ve dvou řadách a střídají se. Vyhloubíme rýhu hlubokou asi 40 cm a širokou 60 cm ve tvaru lichoběžníku. Po stranách je povrch zdrsněn rýčem, tím zajistíme rychlejší zakořenění. Na dno rýhy položíme vrstvu štěrku jako drenáž, která bude odvádět přebytečnou vodu. Poté ji z jedné třetiny naplníme substrátem. Na každé straně zapíchneme do půdy kolíky a napneme provázek. Podél vyznačené osy plotu sázíme sazenice s rozestupy 60-90 cm.

Postupně dosypeme zbývající substrát, do kterého lze přidat dlouhopůsobící hnojivo pro dřeviny. Půdu dobře upěchujeme, rostliny důkladně zalijeme a výsadbu zamulčujeme kůrou nebo říčním štěrkem,“ popsal postup výsadby web Zahradnický kalendář.

Úprava buxusu:

Nově vysazené keře první dva roky pravidelně zalévejte, zejména v horkém a suchém počasí, pokud dešťové srážky nestačí. Později by se měly zalévat pouze za sucha, a to jen konví nebo kapkovou závlahou. Buxus je třeba zalévat i v zimě, pokud nemrzne.

Střihání živého plotu

Aby keře dobře zhoustly, musíte je pravidelně zakracovat do požadovaného tvaru. Se střiháním začněte asi dva roky po výsadbě, tvarovací řezy se provádějí na jaře a pak v létě. Později už bude stačit střihat živý plot jen jednou, na konci léta.

„Při ořezávání buxusu to nepřehánějte. Zatímco pěkný, kompaktní keř může zvenku vypadat zdravě, jeho husté olistění způsobené přílišným prořezáváním může zabránit pronikání vzduchu a světla do vnitřní části rostliny. Každoročně proto ztenčujte vnější porost, aby se dovnitř dostal vzduch a světlo, a odřízněte všechny odumřelé nebo nemocné větve ze středu rostliny,” doporučuje web Garden Design.

Stříhat můžete buxus ručními nůžkami, nůžkami na živé ploty nebo elektrickými nůžkami.

Řízkování buxusů

Až budete v létě živý plot buxusů stříhat, můžete ostříhané větvičky využít na řízkování a buxus si namnožit.

close Stříhání buxusů nůžkami na živý plot. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Stříhání buxusů nůžkami na živý plot.

  • Vybereme hezké větvičky a spodek odlistíme.
  • Větvičky seřízneme a namočíme do sypkého stimulátoru.
  • Jednotlivé řízky vkládáme do substrátu pro řízkování (rašelina, písek, perlit) asi 3 cm od sebe.
  • Substrát je vhodné posypat pískem.

„Řízky vyžadují teplotu 15 stupňů a dostatek světla. Truhlík proto umístíme na nevytápěnou verandu nebo na zem zastíněného skleníku,” radí jak namnožit buxus iReceptář.

Pozor na zavíječe

Hlavním škůdcem buxusů je zavíječ zimostrázový, především pak jeho housenky. Ty dokážou rostlinu nejen poškodit okusováním, ale téměř ji zničit.

Ochrana před zavíječi:

| Video: Youtube

„Proto se vyplatí v květnu a červnu provést opakovaný postřik, který rostliny proti škůdcům ochrání. Pokud jsou již keře napadené, odstraníme nejen housenky tohoto škůdce, ale také zdeformované a prokousané části, které okamžitě spálíme,” radí Dům a zahrada.

Zaujal vás tento článek? Přečtěte se i další se zahradní tématikou z nabídky níže.