Vůně jablečných moučníků, chuť čerstvého jablečného moštu, jarmark s ukázkami řemesel, netradiční hry pro děti a hudba, to vše čeká návštěvníky 19. ročníku Jablečné slavnosti v Hostětíně, která se uskuteční v neděli 2. října. Na návsi se bude konat jarmark regionálních výrobců a po celé odpoledne bude hrát cimbálová muzika.

„Těšit se lze i na výstavu více než padesát druhů jablečných moučníků od místních hospodyněk a od cukrářek z Fér Kaffé Veronica. A lákadlem je samozřejmě i čerstvý, právě vylisovaný jablečný mošt z hostětínské moštárny,“ poznamenává Hana Machů z Ekologického institutu Veronica.

Návštěva velvyslance USA Andrewa H. Schapira v Hostětíně.
VIDEO: Velvyslanec USA se po moštu z Hostětína cítil zdravější

Pozornost věnují organizátoři také dětem. V přírodní zahradě Centra Veronica je čeká badatelská stezka poznávání přírody, řemeslné dílničky, vaření na ohni i ruční moštování jablek. Napětí zažijí při lezení na adrenalinovou věž, překonávání překážek vyzkouší při bungee-runningu.

Ti nejmenší se mohou svézt na dřevěném kolotoči.„Jablečná slavnost je ukázkou environmentálně udržitelné akce. Snahou organizátorů je, aby byla bezodpadová, a pokud necháte auto doma a dopravíte se vlakem, čeká vaši rodinu velmi zajímavý bonus v podobě stokorunové poukázky na občerstvení,“ vyzývá Hana Machů.

Ilustrační foto
Vegetariánská zabijačka – benefiční oběd s netradičním menu a cimbálovou muzikou

Občerstvení se tam letos rozhodli připravit bez masa. Kuchyň Centra Veronica je vyhlášená svými vegetariánskými pokrmy a kuchařka Lenka dokonce připravovala pohoštění pro krále Karla III. při jeho návštěvě v Hostětíně v roce 2010.

Po stopách krále se návštěvníci můžou vydat i při exkurzi hostětínskými projekty udržitelné infrastruktury v obci. „Velký smysl vidíme v našem ekoporadenském programu a zveme návštěvníky, aby se přišli inspirovat, jak mohou lépe zvládat letošní energetické výzvy. Máme zkušenosti s úsporami energie, s využíváním fotovoltaiky i používáním elektromobilu, ve kterém se můžete projet,“ zve Michaela Gajdošová, garantka vzdělávacího programu.

Připojuje také pozvánku na SWAP oděvů a pokojových rostlin. Příchozí mohou přinést tři pěkné kousky, které již doma nechtějí a odnést si zdarma jiné.