„Byl to takový nečekaný „dárek“ k mým 23. narozeninám,“ vzpomíná smutně. Do té doby byla Lenka normální mladá žena bez jakýchkoli zdravotních problémů. Nemoc udeřila náhle, ale o to intenzivněji. „V podstatě ze dne na den jsem z plného zdraví spadla do naprosto šíleného stavu. Měla jsem velké křeče v břiše, bolesti a k tomu se přidal krvavý průjem, který mne přepadal i 30krát za den. Téměř jsem nespala, nemohla jsem jíst, hubla jsem,“ popisuje Lenka.

Praktický lékař ji tenkrát poslal na infekční, tam ale nic neobjevili. Absolvovala prohlídky na gynekologii a chirurgii, odkud ji lékař poslal na gastroenterologii, kde provedli kolonoskopii. Až tam lékaři zjistili, že má silný zánět a střevo v opravdu špatném stavu, proto raději ukončili vyšetření ve 40 centimetrech, aby ho nepoškodili.

"V podstatě ze dne na den jsem z plného zdraví spadla do naprosto šíleného stavu. Měla jsem velké křeče v břiše, bolesti a k tomu se přidal krvavý průjem."
Nemocná LenkaNemocná LenkaZdroj: Archiv Lenky

Později, při hospitalizaci, se ukázalo, že má Lenka rozsáhlý zánět v celém tlustém střevě, které už Lence prakticky vůbec nefungovalo, a potvrdili diagnózu ulcerózní kolitida. „Na jednu stranu jsem byla ráda, že konečně vím, co mi je. Protože po měsíci a půl v bolestech a s průjmy už jsem byla opravdu zoufalá a unavená. Na druhou stranu to pro mě byl celkem velký šok, když jsem se dozvěděla, že mám v tak mladém věku nevyléčitelnou střevní nemoc a že se budu muset celý život omezovat v jídle, brát léky a možná budu muset podstoupit operaci, kdy přijdu o celé tlusté střevo,“ vysvětluje Lenka.

„Několik týdnů jsem dostávala jen umělou výživu do žíly, aby se střevo zklidnilo a nemusela jsem na zákrok hned. Dostala jsem také několik krevních transfuzí kvůli anemii ze ztráty krve.“ Lékaři Lence okamžitě nasadili léky. Nejprve dostávala vysoké dávky kortikoidů a imunosupresiva, aby se dostala z akutní fáze nemoci. Poté jí lékaři dávky snižovali. Přibližně po roce Lence nasadili biologickou léčbu.

"Po třech mimoděložních těhotenstvích a odoperovaných vejcovodech bylo jedinou možností, jak otěhotnět, podstoupit s partnerem umělé oplodnění. A po několika pokusech to vyšlo.“
Nemocná LenkaNemocná LenkaZdroj: Archiv Lenky

Od roku 2009 má mladá žena částečný invalidní důchod. Nakonec se ale dočkala vytouženého potomka. V současnosti je tak na mateřské dovolené s dvouletou dcerou. „Z příběhů jiných pacientek s ulcerózní kolitidou jsem tušila, že otěhotnění nemusí být snadné. Po třech mimoděložních těhotenstvích a odoperovaných vejcovodech bylo jedinou možností, jak otěhotnět, podstoupit s partnerem umělé oplodnění. A po několika pokusech to vyšlo,“ usmívá se.

Už šest let se Lenka angažuje v pacientské organizaci Pacienti IBD z. s., která pomáhá lidem s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou. S kolegy pořádají semináře, konference, informují pacienty o novinkách v léčbě, provozují poradnu, organizují osvětové akce a kampaně, ve spolupráci s lékaři vydávají tištěné publikace a letáky. I přes nepřízeň osudu tedy pomáhá lidem se stejnou diagnózou.