Vysoká návštěvnost příznivě ovlivnila i ekonomickou prosperitu zoo. Podle metodiky Unie českých a slovenských zoo dosáhla ekonomická soběstačnost zlínské zahrady v roce 2023 skvělých 91 procent. 

„Jedná se o rekordní výši nejen v historii Zoo Zlín, ale také ve všech českých a slovenských zahradách,“ vyzdvihl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Zlín z ptačí perspektivy. Záběry města z dronu.
VIDEO: Zlín, jak ho neznáte. Prohlédněte si unikátní záběry z ptačí perspektivy

Jak dále uvedl, velké poděkování za přízeň patří všem návštěvníkům. „Vážíme si každého člověka, který projde branou zahrady. A snažíme se, aby měl důvod se vracet. Opětovné překročení hranice sedmi set tisíc návštěvníků potvrzuje, že zoo rozvíjíme správným směrem. Děkujeme návštěvníkům za tak výjimečnou přízeň,“ zdůraznil ředitel.

Poděkoval také zřizovateli zoo, městu Zlín, za dlouholetou podporu investičních projektů, díky nimž se zoo neustále rozvíjí. „Moje poděkování za pomoc patří i Zlínskému kraji, našim sponzorům a všem, kteří Zoo Zlín mají rádi a kteří jí fandí,“ dodal ředitel.

Zoo Zlín
Rok 2023 ve zlínské zoo: příchod slona, jaguára, mláďata i nové expozice

Úspěchy zaznamenala zoo i po chovatelské stránce.

„Stále jsme jedinou zahradou na světě, která v posledních letech opakovaně odchovává dvojzoborožce indické, největší druh asijských dvojzoborožců. Po 34 letech jsme se dočkali mláděte tapíra jihoamerického, znovu jsme úspěšně odchovali mořské rejnoky siby ománské, dvě mláďata marabu menšího, ary hyacintové nebo gaura indického, největšího tura na světě. Získali jsme samce slona afrického, černého samce jaguára amerického, velmi si vážím možnosti chovat raritní hyenky hřivnaté,“ vyjmenoval ředitel.

VIDEO: Jaguár Akabo ve zlínské zoo:

Zdroj: Iva Nedavašková

Loni otevřeli také dvě nové expozice - asijskou Keralu a africkou Gora Ark, která je nejdelší voliérou v Česku.

„Přišli jsme s projektem Dejme lvům novou šanci a nabídli tak lidem možnost zapojit se do výstavby prvního záchranného centra pro zabavené lvy v České republice. Byl to vskutku mimořádně vydařený rok,“ doplnil Roman Horský.

Letos se ve zlínské zoo rozběhne hned několik novinek.

„Pustíme se do výstavby záchranného centra pro lvy, začneme tak budovat II. etapu Karibuni. Areál vzniká na ploše 21 hektarů a jeho prioritou bylo vybudování rozsáhlého zařízení pro slony. Dalším projektem bude oprava původní ubikace gibonů a tapírů v asijské oblasti zoo, nově bude objekt určen pouze pro gibony stříbrné,“ sdělil ředitel.

TOP 10 projektů, které se letos začnou stavět nebo dostaví ve Zlínském kraji
TOP 10 projektů, které se letos začnou stavět nebo dostaví ve Zlínském kraji

„Rádi bychom také projekčně připravili výstavbu expozice pro levharty obláčkové, ta vznikne poblíž vloni otevřené Keraly. Téma udržitelnosti bude pokračovat opravdu mimořádným projektem v podobě fotovoltaické elektrárny, která pokryje podstatnou část naší spotřeby elektrické energie,“ uzavřel Horský.

Zlínská zoo je od roku 2011 nepřetržitě druhou nejoblíbenější českou zahradou, od roku 2003 navíc i turistickou „jedničkou“ Zlínského kraje.