Ivana tvrdí, že podstatou jejího úspěchu je sebevědomí a především chuť pracovat. „Vstanu o šesté a celý den tvrdě pracuji. Spím jen čtyři hodiny denně," uvedla před časem. Aktivit má celou řadu vlastní síť hotelů, staví mrakodrapy, pomocí teleshoppingu prodává vlastní kosmetiku, oblečení, módní doplňky nebo šperky. O byznysu či o vztazích mezi ženami a muži také pořádá přednášky, píše knihy a sloupky do magazínu, měla i vlastní reality show.

„Donald nebyl bohatý, když jsme se brali. Úspěch byl náš společný. Po rozvodu jsem sice dostala peníze, ale ty jsem rozmnožila nejmíň tisíckrát," řekla Trumpová. Manželé spolu podnikali, stavěli hotely a kasina. I největší kritici Ivany uznávají, že Donald za své miliardy hodně vděčí právě obchodnímu nadání své exmanželky. Rodinnou idylku ukončil až Trumpův románek s bývalou Miss Georgia Marlou Maplesovou za dva měsíce šli manželé od sebe.

MILIONOVÝ ROZVOD

Ivana po bouřlivém rozvodu vysoudila 25 milionů dolarů, několik domů a roční apanáž šest milionů. Svazek Trumpových trval 14 let (1977 až 1992), po jeho oficiálním konci vyhlásil Donald bankrot. Majetek Trumpové se v současnosti počítá v miliardách dolarů, vlastní mimo jiné síť hotelů a staví mrakodrapy po celém světě v Dubaji, v Kataru, v Kostarice či v Austrálii. V roce 1990 byla v USA vyhlášena hoteliérkou roku (manžel jí přitom platil symbolický dolar ročně).

Trumpová, za svobodna Zelníčková, se narodila 20. února 1949 ve Zlíně v rodině architekta. Ve třech letech už stála na lyžích, ve dvanácti byla v reprezentaci. Studovala Fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově. Tehdejší Československo jí ale brzy připadalo malé, tak aby mohla odejít na Západ, poprvé se vdala za lyžaře s rakouským pasem Alfreda Winklmayra.

V Kanadě pracovala jako modelka, po příchodu do New Yorku se seznámila s Trumpem, kterého si posléze vzala. Mají spolu tři děti: Donalda juniora (38), Ivanku (35) a Erika (32) všichni potomci se „potatili" a pracují v rodinných firmách. Potřetí se Trumpová provdala v roce 1995 za Itala Riccarda Mazzucchelliho, manželství trvalo dva roky. Jejím čtvrtým a zatím posledním mužem byl v letech 2008 až 2009 o 23 let mladší italský model Rossano Rubicondi.

BÝVALÁ TCHÝNĚ: TRUMP MI ŘÍKÁ BÁBRLE

Do Česka zajíždí Trumpová několikrát ročně, objevila na Plesu v opeře či na mistrovství světa v lyžování v Liberci. Cílem jejích návštěv bývá Zlín, kde žije její maminka Marie. V roce 1990 doprovodil Ivanu na cestě do tehdejšího Československa i Trump, účastnili se pohřbu jejího otce. „Moc se mu tu líbilo, nadchla ho architektura, pořád chtěl mít výhled na město a hodně obdivoval i nazdobený Lesní hřbitov," vzpomněla paní Marie.

Bývalá Trumpova tchyně má s budoucím prezidentem USA ostatně skvělé vztahy dodnes. „Když jsme v Americe, vídám se s Donaldem samozřejmě denně, on mě občas škádlí, říká mi bábrle, ale taky se se mnou radí, zdali do té bitvy o post nejmocnějšího muže světa jít," řekla před časem Marie Zelníčková, která Trumpovi věřila. Prezidentské finále sledovala přímo v USA. (čtk)