„Je to zatím naše největší investice, při dnešních podmínkách na trhu počítáme s náklady na výstavbu Fabriky kolem tří a půl miliardy korun,“ řekl většinový majitel Creamu Petr Tankó.

„Během nejbližších let chceme do areálu investovat dalších deset miliard, z větší části se zaměříme zejména na byty,“ dodal.

Zámek Napajedla
Město zatím zámek v Napajedlech nekoupí, neví co s ním

Fabrika - s označením budov 24-25-26 - bude stát na místě dnešní proluky mezi budovami Baťova institutu a budovou číslo 34, rozměrnou industriální krychlí, kde má dnes Cream centrálu. Třicet čtyřka sloužila za první republiky jako sklad Baťových výrobků pro celý svět, zajímavostí je, že v části budovy má firma Baťa sklady dodnes.

Dvě budovy Fabriky - nového polyfunkčního komplexu - budou mít dvě podzemní patra pro parkování, tři nadzemní podlaží obchodního centra, další dvě podlaží budou určené pro sportovní aktivity. V třetí budově nahradí sportovní část velké multikino.

Hokejová hala jako v NHL

Samostatnou stavbou vedle Fabriky pak bude zimní stadion s celkovými 3000 metry čtverečními, klasická tréninková hala podle standardu NHL. „Oproti původnímu projektu, který jsme představili veřejnosti před pěti lety, je nová Fabrika úplně jiný koncept,“ uvedl generální ředitel Creamu Martin Jarolím.

Podle jeho slov stačilo dříve nabídnout dostatek kvalitních obchodů, dnes je - zejména pro mladší generaci - atraktivní hlavně nabídka možností, jak strávit volný čas.

Sloní samec Jack se ve zlínské zoo rychle zabydlel; září 2023
Sloní samec Jack se ve zlínské zoo rychle zabydlel. Rýsuje se už nový pár?

„Budovy mají haly pro řadu sportů o celkové rozloze 7000 metrů čtverečních. Polovinu z nich, včetně rozsáhlé haly o 1200 metrech čtverečních, vybavíme speciálními akustickými prvky, aby se tady mohly pořádat i koncerty,“ prozradil Jarolím.

Důležitá bude i úprava okolí. Investor se aktuálně dohodl s hlavním architektem města Zlína o vytvoření pracovní skupiny. Společně vypíší příští rok soutěž, která by měla zaručit zajímavý a hlavně užitečný exteriér kolem novostavby.

Jeden z největších brownfieldů

Nová podoba Fabriky je dílem architekta Víta Másla, se kterým Cream spolupracuje řadu let.

„Nejedná se o repliku staré industriální zástavby, polyfunkční komplex tří propojených moderních budov vznikl s hlubokým respektem k architektuře historických budov areálu, který se pozvolna rodil od konce 19. do poloviny 20. století,“ dodal mluvčí Creamu Ivo Mravinac.

Bývalý areál Baťova závodu je se svými 65 hektary celkové plochy jedním z největších a nejzajímavějších brownfieldů v Česku. Ve Zlíně stále více nabývá na významu. Společnost Cream je jeho většinovým vlastníkem.

Biotop v Centrálním parku ve Zlíně
Jižní Svahy baví překlep na ceduli u biotopu. Chybu opravíme, říká město

Fabrika jako na dlani:
Plánovaná investice: 3,5 miliardy korun
Dokončení projektu: 2027
Celková užitečná plocha: 70 000 m2
Celková plocha pro obchody: 30 000 m2
Plocha určená pro aktivní sporty: 7000 m2
Celková plocha budovy zimního stadionu: 3000 m2
Počet parkovacích míst: 1000