Templáři byli sice s historií Vsetína spjati jen krátce, přesto velmi zásadně. Panství spravovali na přelomu 13. a 14. století a měli velký podíl na tehdejším významném rozvoji oblasti. Z období jejich panování navíc pochází první písemná zmínka o existenci Vsetína (z roku 1306).

Šerm, dobová hudba i krotitel hadů

Muzeum regionu Valašsko jim vzdává hold středověkou slavností, která každý rok přiláká na vsetínský zámek a hvězdárnu řadu návštěvníků z širokého okolí. Letošní 11. ročník sází na tradiční programové schéma. Příchozí se mohou těšit na vystoupení šermířských skupin, dobovou hudbu, kejklíře a dokonce i kouzelníka, který předvede show s hady.

30. ročník Dnů řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm.
VIDEO: Dny řemesel v Rožnově bavily, lidé tancovali i v dešti

„Nebudou chybět ani ukázky středověké kuchyně a dávných řemesel. I letos dorazí ranhojič a k vidění budou i létající dravci. Na děti čekají rytířské trenažéry, střelba z luku, pasování na rytíře, pohádky, kejklířský workshop a spoustu další zábavy,“ doplnil kurátor akce Pavel Mašláň z Muzea regionu Valašsko.

O chuťové buňky příchozích se i letos postará vyhlášený mistr guláše Karel Jurčík, připravená bude i spousta dalších dobrot k jídlu a pití.

Plné vstupné na akci činí 50 korun, snížené 30 korun. Kdo dorazí ve středověkém kostýmu, může na akci úplně zdarma. „Po dlouhém lockdownu se život postupně vrací do normálu a my pevně doufáme, že už nic nezabrání tomu, abychom si mohli slavnosti v srpnu pořádně užít. Všichni jsou srdečně zváni,“ vzkázal Mašláň. Další podrobnosti najdete na www.muzeumvalassko.cz.