Místopředseda ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák nebude v prezidentských volbách volit předsedu hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše. Míní, že to není funkce pro něj. Hlas dá generálovi Petru Pavlovi.

Vondrák to řekl v podcastu serveru Seznam Zprávy Ptám se já. Podobně se v rozhovoru pro Hospodářské noviny vyjádřil i primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO). Uvedl, že má nejblíže k volbě Petra Pavla. „Doba chce někoho, kdo bude příkopy zahlazovat, a ty jsou velmi hluboké. Neříkám, že někdo další z kandidátů toho bude schopen, ale myslím, že to není funkce pro Andreje Babiše,“ uvedl Vondrák.

Podle zlínského primátora Jiřího Korce (ANO), není důvod dělat z vyjádření jeho ostravských kolegů senzaci. „Já si myslím, že volba prezidenta je apolitická věc, tudíž má každý právo na svůj názor. Bez ohledu na to, jestli je, nebo není členem nějaké politické strany či hnutí. Jejich vyjádření považuji za osobní názor pana Vondráka a pana Macury. A nevnímám na tom nic špatného. Každý má volit dle svého uvážení, žijeme v demokratické zemi,“ řekl Deníku Korec.

Andrej Babiš.
Babiš je nevinný. Co na to Holiš, Čunek a další politici ze Zlínského kraje?

Obdobně na celou situaci nahlíží také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). „Volba prezidenta je osobní volbou každého z nás. Rozhodnutí kolegů z Ostravy respektuji. Jen to dokazuje, že hnutí ANO má lidi s vlastními názory,“ sdělil hejtman.

Zároveň dodal, že předsedu hnutí v prezidentské volbě opakovaně podpořil. „Andrej Babiš je velmi osobitý kandidát, výrazný, silný a také odolný. Současně je to jediný kandidát se zkušenostmi z politiky, který ví, jak funguje stát a jak ho řídit. Proto jsem mu v prezidentské kampani několikrát veřejně vyjádřil podporu. Jako člen předsednictva hnutí jsem hlasoval pro uvolnění peněz na jeho kandidaturu. I proto si nedovedu představit, že bych teď podpořil někoho jiného,“ uvedl Holiš.

„Ideální kandidát neexistuje. Z osobního jednání ale znám nejlépe pana Babiše a vím, že roli prezidenta zvládne,“ uzavřel hejtman.

Andreje Babiše podpoří také další z vlivných politiků hnutí ANO ze Zlínského kraje, poslanec Radek Vondráček. „Mou podporu a troufnu si říct, že i podporu drtivé většiny mých kolegů má Andrej Babiš,“ sdělil Deníku Vondráček. „Pro funkci prezidenta má skvělé předpoklady. Jako jediný z kandidátů je opravdu neustále mezi lidmi a jak ukazuje i aktuální návštěva francouzského prezidenta Macrona, tak je i respektovaný mezi evropskými státníky,“ doplnil bývalý předseda Poslanecké sněmovny.