Seriál, jak řešit finanční potíže 

Hnáni vidinou toho, že společně se svou manželkou mají na zlínský region nadprůměrný plat, si totiž začali brát jeden úvěr za druhým. Vzali si běžný, spotřebitelský, a to na rekonstrukci či vybavení bytu, pořídili si i auto na leasing.

„Úvěry jsou s nízkými splátkami. To zvládneme, máme dobrý příjem," chlácholili se vzájemně manželé nad lákavou iluzí snadného splácení. O něco málo později je však radost z nově výhodně pořízeného majetku přešla a vystřídaly ji pořádné starosti. Všechny splátky propočítali, sečetli a rázem zjistili, že se dostali na hranici rodinného rozpočtu.

„Zbylé peníze nám už nepostačí na pokrytí ostatních nákladů na celou domácnost. Budeme si muset opět půjčit," rozhodli se po několikadenních úvahách manželé a opravdu si vzali několik dalších drobných půjček, hlavně od nebankovních společností. Ty jim ale mimo jiné zpřísnily podmínky a značně navýšily úrokovou sazbu.

Nových a starých splátek měl před sebou na stole pan Michal už tolik, že ani nevěděl, kterou dříve uhradit. Ale stále to nějak zvládal. V dalším měsíci už ale správně tušil, že takto to dál jít nemůže. Rodina totiž neměla peníze na udržení domácnosti. Rozhodl se proto vyhledat pomoc. Obrátil se na Dluhové poradenství Samaritán v Otrokovicích.

„Ve fázi, kdy pan Michal navštívil naši poradnu, měl ještě takzvané zdravé dluhy. Záznam žádný doposud neměl ani problémy se splátkami. Potíže však už byly za dveřmi," řekl terénní pracovník Samaritánu Ondřej Prchlík.

Jak odborníci dostali manžele z potíží?

V případě, že se lidé dostanou kvůli několika půjčkám a úvěrům do platební neschopnosti, je dobré zjistit, zda jsou dluhy zdravé.

V praxi to znamená, zda si dotyčný svůj dluh nezkomplikoval nesplácením, případně soudním stíháním.

Dluhy byly zdravé, srotili je do jedné splátky

„V případě rodiny pana Michala byly dluhy zdravé, proto jsme využili takzvané konsolidace. Je to srocení všech malých úvěrů do jednoho velkého, který je hrazen jednou splátkou. Ta je sice vysoká, ale v konečném důsledku nižší než dohromady všechny malé splátky," popsal terénní pracovník Ondřej Prchlík způsob, jakým Dluhové poradenství Samaritán zachraňovalo z problémů zadlužené manžele.

Šlo jim hlavně o co největší snížení peněžní zátěže jejich domácnosti.

„S klientem jsme obešli několik bank, přičemž nejvýhodnější nabídku jsme dostali z té hlavní, jejímž klientem byl pan Michal. Banka mu poskytla potřebnou hotovost na splacení všech dluhů a náš klient pak měl před sebou už jen jeden velký s dvacetiletou splatností," vysvětlil Prchlík.

Snížili splátku domácnosti

„Pan Michal sice musel výrazně přeplatit zadlužení, ale zato se mu snížila splátka domácnosti. Rodina se tak nedostala do problémů, které mohly skončit soudním vymáháním či exekucí," doplnil terénní pracovník.