Po třicetihodinovém transportu z Holandska včera dorazilo dvacet rejnoků do zcela nové expozice Zátoka rejnoků ve zlínské zoo

Podle něj je ve středu ráno čekal po třicetihodinové cestě poslední krok, a to přemístit rejnoky ze speciálně upraveného auta, které bylo uzpůsobeno pro jejich přepravu, do zbrusu nové zlínské expozice v zoo nazvané Zátoka rejnoků.

„Musíme být hodně pozorní, aby se něco nestalo. Musíme také rejnoky připravit na změnu prostředí, musíme dbát na to, aby u nich nedošlo ke stresu. Doufám, že vše dobře dopadne," přál si v tu chvíli ředitel Horský.

Jak ale prozradil, dozvěděli se od řidiče, který rejnoky převážel, že paryby byly v tom nejlepším stavu.

„Protože podle jejich zbarvení lze poznat, jestli se cítí dobře," vysvětlil Roman Horský.

„Nakládání 20 rejnoků v Holandsku pomocí speciálních podběráků probíhalo rychle a trvalo 45 minut bez jakýchkoliv problémů," přiblížila dál Jana Válková, která bude ošetřovatelkou nových přírůstků zahrady.

Podle ní byli rejnoci klidní. Jak popsala, povaha rejnoků je přátelská, připlavou i k ruce ošetřovatele. Podle ošetřovatelky mají nové paryby rády mořské plody, krevety, malé kraby i sledě. Jejich apetit zahrnuje širokou škálu těchto pochoutek.

„Rejnok sní 150 gramů potravy denně," doplnil ji další z ošetřovatelů vzácných „úlovků" Vladimír Daněk. Přiblížil, že rejnok je vlastně paryba, siba ománská, která se vyskytuje převážně v Rudém moři.

„Jsou to hejnové ryby, proto jsme dovezli dvacet kusů, aby také návštěvníci viděli, jak se chovají," upřesnil. Podle něj mají rejnoci ke svému charakteristickému pohybu uzpůsobený tvar těla, podle Daňka vypadají při něm, jako kdyby ve vodě letěli.

Rozpětí ploutví mají až 70 centimetrů

Do zlínské zoo doputovali podle ředitele Horského dospělí jedinci. Rozpětí jejich prsních ploutví je kolem 70 centimetrů.

„Takže už jsou to pořádní rejnoci, které budou naši návštěvníci moci zhlédnout. Volili jsme mezi mladými jedinci a dospělými, nakonec jsme zvolili tuto variantu," přiblížil. „Doufám, že nám časem dorostou do metru dvacet třicet," věří Jana Válková.

Celý projekt je ojedinělý i proto, že typ expozice, který se ve zlínské zoo nachází, je jiný než v ostatních evropských zahradách.

„Tam se chovají rejnoci v akváriích. My máme takovou interaktivní expozici, kde si bude návštěvník moci na rejnoka nejenom sáhnout, ale bude si ho taky moci nakrmit," prozradil Roman Horský.

Stěhování rejnoků v ZOO Lešná.

„Není to akvárium, ale bazén, v tom je to ojedinělé, i to, že rejnoci u nás chováni nejsou. Navíc návštěvníci budou s nimi v kontaktu," pochlubil se ředitel zoologické zahrady.

Jak také dodal, výhody budou mít obě strany. Rejnoci jsou totiž zvědavá zvířata a vyhledávají přítomnost lidí. Bude to tak zajímavé i pro ně.

„Jsou to přátelská zvířata. Ze začátku budou plašší, ale my je budeme pomalu zvykat na krmení z ruky a věřím, že si najdeme k sobě cestu," vysvětlil výhody nové expozice Horský.

Ubezpečil také, že pro tento případ zajistili, aby nedocházelo díky kontaktu s lidmi k narušení mikrobiální rovnováhy v biologických filtrech.

Expozici chystali od roku 2010

„Před krmením rejnoků máme pro návštěvníky přímo v pavilonu připraveny speciální, na objednávku vyrobená umyvadla. Zde se budou také moct umýt i po krmení, při němž budou mít v rukou krevety," přiblížil ředitel zoo.

Podle jeho slov budou na dodržování správného chování návštěvníků k rejnokům dohlížet studenti a kamerový systém.

„I když já věřím a jsem toho mínění, že lidé budou prostředí respektovat. Návštěvníci zlínské zahrady se lepší," pochválil Roman Horský.

Myšlenka na vznik Zátoky rejnoků ve zlínské zoo vznikla v roce 2010.

Stěhování rejnoků v ZOO Lešná.

„V té době jsme měli nastartovány i jiné projekty. Přesto v nás tak nějak „hlodala", a tak jsme se s ní začali intenzivněji zabývat koncem roku 2011. Pak vznikal přes rok projekt a od listopadu začala stavební činnost, která byla poměrně rychlá a my jsme během téměř půl roku postavili tuto expozici," přiblížil začátky výjimečné expozice.

Podle něj nejvíce času zabraly projekční přípravy, protože projekt byl opravdu ojedinělý a právě díky tomu museli pracovníci, kteří celý projekt připravovali spoléhat hlavně sami na sebe.

„Pomohly nám i naše poznatky v zámoří. I díky nim se nám podařilo uskutečnit tento sen a převést ho do reality ve zlínské zoologické zahradě," dodal Roman Horský.

„Kolem rejnoků je hodně nezodpovězených otázek, je to zvíře, které žije v moři a spousta těchto živočichů je hodně nepoznaných. My o nich víme, že ti naši jsou dospělí a mají více než 7 až 8 let. Délka jejich života je v řádu desítek let. Pevně věřím, že nás tady budou ještě dlouho těšit," uzavřel ředitel zlínské zoologické zahrady.