Otrava se odehrála jíž téměř před rokem. Nyní policistě sdělili bývalému provozovateli obvinění z trestného činu obecné ohrožení. Nyní je hotel opět nově v provozu a hygienické předpisy splňuje. Policie však konkrétní název zařízení neuveřejnila ani nepotvrdila.

„Ze zákona policie nemůže identifikovat účastníky trestního řízení. Muž nebyl odsouzen, je pouze obviněn," uvedla k tomu Kozumplíková. Nechtěla ani blíže specifikovat ve které části Zlínska se hotel nachází. Deník zjistil, že šlo o zařízení v Březůvkách.

„Ano stalo se to tady. Ale už minulý rok," potvrdila recepční hotelu, že k události došlo v objektu v Březůvkách.

Třiačtyřicetiletý muž z Prahy vystavil ohrožení života nejméně třicet šest osob a zapříčinil u čtyřiapadesátiletého muže závažní onemocnění bakterií Legionella. Krajská hygienická stanice ji po laboratorní analýze našla v pitné a teplé vodě.

Na základě tohoto zjištění měl provozovatel zařízení v Březůvkách učinit protiepidemiologické opatření. To spočívalo zejména v zákazu užívání pitné a teplé vody v ubytovacím zařízení. Muž však nabízel ubytování dál, dokonce prostřednictvím internetu za zvýhodněné pobyty.

„Skutečně nějaký problém s bakterií tam měli, ale to už bylo někdy na přelomu roku. S hotelem však nekomunikuji," sdělil i starosta obce Jiří Krajča.

„Případ začal ohlášením onemocnění cizince bakterií Legionella Krajské hygienické stanici ve Zlíně. Cizinec na toto onemocnění zemřel po návratu do své vlasti z krátkého pobytu ve wellness hotelu na Zlínsku. Pracovníci hygienické stanice odebrali v hotelu vzorky pitné a teplé vody a zjistili až 1500násobné překročení hygienického limitu bakterie Legionella," uvedla Monika Kozumplíková, mluvčí policie.

Muž z Prostějova má poškozené plíce

Krajská hygienická stanice nemá informace o tom, že by někdo další měl následné potíže a nyní už tak nikdo v ohrožení života není.

„Zařízení bylo dáno okamžitě mimo provoz na základě našeho rozhodnuti do doby předložení vyhovujících výsledku odběru vody. Ty byly opakovaně doloženy a zařízení následně bylo dáno do provozu. Další mimořádná opatření především technického rázu trvají, včetně pravidelných opakovaných odběru vody," konstatovala Hana Tkadlecová, ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví z KHS.

U zdravých mladých lidí může proběhnout nákaza formou horečnatého onemocnění. Rizikových pacientů však může nastat forma těžkého zápalu plic s možnosti selhání dalších orgánu. V některých případech konči nákaza fatálně. Takový byl i případ mužů, kteří se touto bakterií nakazili.

Čtyřiapadesátiletého muže z Prostějova po třídenním pobytu ve wellness hotelu na Zlínsku hospitalizovali v nemocnici z důvodu závažného poškození plic. Mohla za to právě bakterie Legionella.

Jeho léčba byla velmi komplikovaná s mnoha invazivními zákroky, přičemž stále není ukončena. Újmu na jeho zdraví vyčíslil znalec na bezmála 200 tisíc korun. Zdravotní pojišťovna si vyčíslila doposud vynaložené náklady na jeho léčbu ve výši více než jeden milion korun.

Jeden cizinec pak dokonce zemřel

„Ve Wellness provozu jsou předepsány kontroly vody v měsíčních intervalech. Následně provoz získá protokol o výsledcích a v případě překročení limitů jednotlivých ukazatelů, musí být neprodleně sjednána náprava. U pitné vody je paradoxně kontrola jen doporučen, ale věřím, že většina hotelů pro svůj klid průběžnou kontrolu provádí z vlastní iniciativy sama," popisuje ředitel hotelu Vega v Pozlovicích Tomáš Voráček, jak kontroly probíhají.

Legionella může oslabeného jedince i zabít, zmínil v rozhovoru Lubomír Nečas

/ROZHOVOR/ Zlín – Kontaminovaná voda způsobuje nejčastěji „jen" střevní potíže. V případě bakterie Legionella však může u oslabených jedinců dojít i ke smrti. Co Legionella dokáže způsobit či jak se léčí prozradil Deníku lékař a krajský radní pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

Co je to vlastně Legionella?

V podstatě soubor bakterií, které potřebují ke svému rozmnožování a šíření vlhké prostředí s teplotou mezi dvaceti až čtyřiceti stupni. Nejvíce se proto vyskytují tam, kde se vlhkost drží, tedy v klimatizacích či vodovodních trubkách. Každému ale nemusí způsobit onemocnění.

Jak se může dostat do lidského těla?

Můžeme ji vdechnout do plic, kde je rovněž vlhkost, nebo ji také vypít ve vodě. Pokud není namnožená ve velkém, nemoc nemusí spustit.

A když nemoc spustí, příznaky jsou jaké?

Jako první dechové problémy, kašel, teplota, dušnost. Vedle toho se pak mohou objevit bolesti břicha, nevolnosti či průjem. Legionela vyvolává onemocnění jako zánět průdušek s následkem až zánětu plic.

Může skončit v krajním případě i smrtí?

Ano, zejména u lidí s oslabenou imunitou či u starších.

Je nějaká účinná léčba proti ní?

Protože se jedná o bakterie, léčí se antibiotiky. Ne všechny ale na to zabírají. Navíc léčba trvá delší dobu.