Chovanec i Tuhý se shodli na tom, že policii ve Zlínském kraji, jejímž řízením byl zatím pověřen druhý z někdejších Koutného náměstků Jindřich Kučera, je nyní potřeba stabilizovat. Podle nich potřebuje po mediálních kauzách z poslední doby především klid na práci. Je také nutné důkladně prošetřit podezření, kterým minulé vedení čelilo, uvedlo ministerstvo vnitra.

"Nechceme nikoho předem odsuzovat ani nikomu uškodit. Celou záležitost necháme precizně prošetřit a do konce srpna budeme s určitostí vědět, co se v krajské policii ve Zlíně vlastně dělo," uvedl Chovanec.

Vaněk čelí podezření ze střetu zájmů. Podnikatel, od něhož policie koupila za 86 milionů korun dvě patra budovy v centru Zlína, daroval později bývalé obchodní středisko v Brumově-Bylnici na Zlínsku místnímu hokejovému klubu, jehož je Vaněk prezidentem.

Koutný uvedl jako důvod své rezignace mediální tlak na něj a jeho nejbližší podřízené. Jeho odchod má spojitost se kauzou Vaňka. Koutný s Vaňkem byli ve sporu také s bývalým policejním prezidentem Petrem Lessym. Dotkla se jich i nedávná kauza šéfa uherskohradišťské policie Bronislava Šabršuly.

Toho policisté našli, jak spí v nebezpečně odstaveném autě, jevil známky opilosti. Testy na alkohol však odmítl. Byl postaven mimo službu a případ šetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Trestní stíhání nezahájila, chyběly důkazy o opilosti, a tak postoupila věc ke kázeňskému řešení zaměstnavateli podezřelého. Koutný případ postoupil policejnímu prezidiu, Šabršula na něj totiž podal po postavení mimo službu trestní oznámení.