Sledujeme on-line: Americké volební drama

Demokratická kandidátka Clintonová podle očekávání vyhrála v baštách demokratů ve státě New York, v Kalifornii a na celém západním pobřeží a částečně i na severovýchodě USA. Její šance ale pohřbilo hlasování v klíčových státech, kde nebyl výsledek do posledního dne kampaně jasný. Trump ovládl Floridu, Ohio, Severní i Jižní Karolínu, Georgii, Pensylvánii a Iowu. Získal velkou podporu i na severu centrální části USA, kde měli v posledních třiceti letech silné pozice demokraté.

Podle listu The Wall Street Journal Trump dokázal získat venkovské a dělnické oblasti země, zatímco Clintonová si nedokázala vybudovat silnou pozici ve velkých městských regionech, které jsou tradičně demokratické. Clintonová nedokázala zopakovat silnou podporu prezidenta Baracka Obamy mezi černošskými obyvateli, což se negativně projevilo ve velkých průmyslových městech.

Vítězství republikánů podtrhly i výsledky voleb do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. V obou komorách si Republikánská strana zachovala většinu.

V prvním, státnicky laděném projevu Trump pochválil Clintonovou za "houževnatou kampaň" a vyzval k jednotě republikánů a demokratů. Američanům slíbil budování infrastruktury, péči o veterány a hospodářský růst. Amerika pod jeho vedením prý bude usilovat jen o to nejlepší. "Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná," řekl zvolený prezident. Hodlá preferovat hledání společného před nepřátelstvím a partnerství před konflikty. V zahraniční politice chce s každým jednat spravedlivě.

Krátce po oznámení rozhodujícího výsledku hlasování ve státě Pensylvánie v telefonátu s Trumpem uznala jeho vítězství Clintonová. Její štáb volební shromáždění v New Yorku rozpustil s tím, že demokratická kandidátka ke svým stoupencům nepromluví. Prohlášení lze údajně očekávat později.

Nový americký prezident Donald Trump ve svém prvním projevu slíbil Američanům prosperitu a vyzval demokraty a republikány k jednotě. Přinášíme přehled jeho nejdůležitějších výroků:

"Slibuji všem občanům naší země, že budu prezidentem každého Američana. Tato věc je pro mě velmi důležitá."

"Všem demokratům, republikánům a nezávislým říkám, že je načase, aby spojili své síly jako jeden lid."

"Chci vzkázat světu, že zatímco budeme vždy stavět zájmy Ameriky na první místo, budeme se všemi jednat spravedlivě. Budeme vyhledávat společné zájmy a nikoli nepřátelství, partnerství a nikoli konflikty."

Donald Trump."Budeme vycházet se všemi zeměmi, které budou ochotny vycházet s námi."

"Hillary (Clintonová) pracovala velmi tvrdě velmi dlouhou dobu a my jí musíme být vděčni za její služby této zemi. To myslím velmi upřímně."

"Žádný sen není příliš velký, žádná výzva není příliš velká. Amerika se již nespokojí s ničím jiným než s tím nejlepším. Musíme vzít znovu osud země do svých rukou a mít velké, smělé a troufalé sny. Amerika bude u mne vždy na prvním místě."

"Strávil jsem celý svůj podnikatelský život pozorováním nevyužitého potenciálu… Každý Američan bude mít nyní příležitost svůj potenciál uplatnit. Zapomenutí muži a ženy naší země už nebudou zapomenuti."

"Budeme spolupracovat a pustíme se do naléhavého úkolu obnovy naší země a obnovy amerického snu."

"Zrekonstruujeme naše dálnice, mosty, tunely, letiště, školy, nemocnice. Při jejich obnově dáme práci milionům lidí… A postaráme se konečně také o naše úžasné válečné veterány."

"Máme skvělý ekonomický plán. Zdvojnásobíme růst a budeme mít nejsilnější ekonomiku na světě."

"Moc se těším na to, že budu vaším prezidentem… Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná."

Gratulace ze zahraničí

Už před oznámením výsledků Trump dostával ze zahraničí gratulace k vítězství. Mezi prvními byli bývalí či současní předsedové evropských krajně pravicových a pravicově populistických stran Marine Le Penová, Geert Wilders a Nigel Farage.

Víru v otevření nové etapy rusko-amerických vztahů vyjádřila Moskva. Prezident Vladimir Putin v blahopřejném telegramu Trumpovi vyjádřil naději ve spolupráci s cílem vyvést vzájemné vztahy z krizové situace.

Francie poblahopřeje Donaldu Trumpovi k vítězství a bude spolupracovat se Spojenými státy, ale bude "ostražitá" a "náročná" s cílem ochránit své zájmy. V reakci na Trumpovo zvolení to řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Čína slíbila, že bude spolupracovat s novým americkým prezidentem, aby byl zajištěn stabilní a spolehlivý rozvoj bilaterálních vztahů.

Šok pro německé politiky

Z členů německé vlády se k americkému hlasování jako první vyjádřila ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která hovořila o velkém šoku. S Trumpovou administrativou se podle ní bude Německo snažit brzy navázat kontakty. Očekává také vzájemné diskuze o fungování Severoatlantické aliance, řekla veřejnoprávní televizi ARD.

Trump "přináší nové pohledy a začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství a spojenectví," uvedl k výsledkům amerických prezidentských voleb český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Komentář listu The New York Times, který otevřeně stál za Clintonovou, se utápí v zoufalství. "Povýšení nezodpovědného a nevzdělaného muže, jemuž radí špatní lidé, na vůdce národa je velmi špatná zpráva. Je zvlášť špatná vzhledem ke křehkému stavu světa," konstatoval list.