Značný je také počet filmových premiér, kterých bude letos na festivalu uvedeno celkem 193. Šest filmů se ve Zlíně dočká své světové premiéry. „Mezinárodních premiér máme na programu pětadvacet. Jednou z nejzajímavějších je snímek kanadského režiséra Érica Tessiera s názvem Pee-Wee: Zima, která změnila můj život," prozradila programová ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Čestné pionýrské

„Děj filmu nás zavede do prostředí hokeje. Není však jen pro kluky, protože brankářkou hokejového týmu je dívka," popisuje ředitelka Pášmová.

V mezinárodní soutěži hraných filmů pro děti se divákům představí například snímek ruského režiséra Alexandra Karpilovského Čestné pionýrské. „Dospělí u něj patrně zavzpomínají na doby dávno minulé. Film se však podle mého názoru bude líbit hlavně dětem," domnívá se Pášmová.

Festivalové hvězdy

Filmové fanoušky kromě podívané zaujmou jistě také známí herci, kteří na festival přijedou. Z českých celebrit zavítá na festival Marek Eben, Jiří Suchý či Jitka Molavcová. Jiří Mádl se na festivalu představí poprvé jako režisér a scenárista se svou filmovou prvotinou Pojedeme k moři.

Ze zahraničních hvězd do Zlína dorazí Pelle Hvenegaard, dánský herec, který si zahrál hlavní roli ve filmu Pelle Dobyvatel. Festivalu se zúčastní i švýcarský herec Max Hubacher či například jeden z nejvýznamnějších dánských producentů Per Holst.

Dánské dny

Pro filmové nadšence jsou připraveny Dny dánské kinematografie. V rámci nich bude promítnuto šestatřicet dánských filmů od známých režisérů jako jsou Lars von Trier, Susanne Bier, Thomas Vinterberg a další.

V soutěžní sekci se do Zlína opět vrací mezinárodní soutěž studentských filmů Zlínský pes. „Překvapil nás obrovský zájem o tuto skategorii. Přihlásili se režiséři z celého světa. Ze 140 zájemců jsme nakonec vybrali 49 soutěžních filmů," sdělila Jaroslava Hynštová z programového oddělení festivalu.

Slavnostní večer

Zhruba týdenní festival skončí v sobotu 1. června. „Slavnostní vyhlášení vítězných filmů se koná večer 31. května ve velkém sále Kongresového centra Zlín. Začátek galavečera je v půl osmé," informovala Pášmová.

Pro zájemce, kteří chtějí galavečer navštívit, je připraveno 400 volných vstupenek. „Cenu za tvůrčí přenos v kinematografii pro děti a mládež zde převezme známá česká herečka Jitka Molavcová a další vítězové soutěžních sekcí," dodala Pášmová.

Dopoledne zadarmo

Dopolední projekce určené převážně školním dětem jsou již tradičně zadarmo. Odpolední promítání je od 13.00 hodiny zpoplatněné. Jeden lístek do kina vás vyjde na 40 korun.

Kromě letního kina se bude promítat v multikině Golden Apple Cinema, ve Velkém kině ve Zlíně a v otrokovickém kině Květen. Zahájení festivalu přivítal i primátor města Miroslav Adámek. „Přeji festivalu hodně nadšených diváků a úspěšných filmových premiér. A v neposlední řadě mu také přeji, aby vyšlo počasí," uzavřel Adámek.