„Soud naznal a přímo při jednání řekl, kde potravinářská inspekce udělala chybu, kde překročila zákon. To znamená, že tvrzení inspekce z šestnáctého listopadu 2010, kdy ve vydané zprávě sdělila veřejnosti, že jsme nějací podvodníci a uvádíme na trh víno neznámého původu, se nezakládalo na pravdě,“ uvedl Pastorek.

Že nebyl postup potravinářské inspekce správný, potvrdila soudkyně Zuzana Bystřická. „Soud napadení žalovaného zrušil. Žalovaný pochybil, když nechal stáhnout víno ze sítě,“ řekla k případu, jenž se začal odvíjet v prosinci 2010, když Templářské sklepy Čejkovice podaly žalobu proti postupu inspekce.

Podle tiskových zpráv inspekce z listopadu 2010 vyrobily čejkovické Templářské sklepy přes milion litrů vína z hroznů neznámého původu. Vína pak uváděly na trh jako jakostní odrůdová nebo odrůdová vína tuzemské provinience. Inspekce zakázala společnosti vína dodávat do oběhu a nařídila je stáhnout z trhu, což firma odmítla. Inspekce jí pak udělila pětimilionovou pokutu za nevedení řádné evidence, nepředložení evidenčních knih nebo porušení povinnosti oznamovat úplné a pravdivé údaje Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému. Templáři proti pokutě podali žalobu.

„Templářské sklepy od počátku na nezákonný postup inspekce poukazovaly a její tvrzení pro média označovaly za nepravdivá. Jednání správního orgánu tak mělo šikanózní charakter, čímž bylo vinařské družstvo hrubě poškozeno jak obchodně, tak i na dobrém jménu,“ uvedl včera v tiskové zprávě mediální zástupce Templářských sklepů Svatopluk Bártík.

Napoprvé Krajský soud Templářským sklepům nevyhověl, protože podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové neprokázaly, že jim kvůli stažení vína z trhu hrozí nenahraditelná újma, a tedy škoda ve vyčíslené výši šedesáti milionů korun.

Včerejší rozhodnutí Krajského soudu ještě nenabylo právní moci. Templářské sklepy si podle vyjádření Pavla Pastorka počkají na postoj potravinářské inspekce. Ta totiž může nyní podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Rozhodnutí soudu respektujeme. Nyní nedokáži říct, jestli stížnost podáme. O dalším postupu se inspekce poradí, až bude mít písemný rozsudek s odůvodněním,“ reagoval mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil.

Za podobné provinění pokutovala potravinářská inspekce i velkopavlovickou firmu Vinium. Firma musela stáhnout z oběhu vína, část jich zlikvidovala. Společnost svoji vinu popírá a připravuje správní žalobu. „Státní zemědělská a potravinářská inspekce tvrdí, že víno bylo neznámého původu, ale odmítla udělat izotopický rozbor. Ten mohl potvrdit, že hrozny pochází z Moravy, tak jak bylo deklarováno prodávajícím a také potvrzeno na zatřiďovacím protokolu vína, který vydala sama Státní zemědělská a potravinářská inspekce,“ sdělil předseda představenstva společnosti Vinium Velké Pavlovice Dušan Nevrtal. Ten tvrdí, že rozhodnutí o stažení vína firmu i její obchodní partnery zaskočilo. „Největší škodu ale způsobila masivní, tendenční medializace v době, kdy tato záležitost nebyla právně ukončená. Zcela nás zaskočilo, že před loňskými Vánocemi, tedy s více než ročním odstupem, byla tato kauza opět medializovaná a dokonce s uvedením důvěrných informací, které byly známy jen inspekci,“ doplnil s tím, že zákazníci jsou samozřejmě na takové informace citliví.