Potraviny kradou lidé stále častěji pro vlastní potřebu.

Příkladem byla i matka, která prý musí nějak uživit své tři děti. Může za to zřejmě současná cenová výše potravin i počet lidí bez práce, kteří se topí ve velkých dluzích.

Stále více lidí se v dnešní době dostává do stavu hmotné nouze.

Někteří se proto uchýlí i k tomu, že kradou. Někdy i vícekrát denně vyjíždějí zlínští strážníci do některého ze supermarketů za zloději, jimž uvázla v bundě či za kalhotami nějaká potravina.

„Velmi často to jsou salámy, sýry, konzervy, ale i čokoláda a samozřejmě také alkohol,“ vyjmenovala mluvčí zlínské městské policie Šárka Škubalová.

Vzpomněla, že například minulý týden přistihli strážníci v jeden den dva hladovce, kteří dostali chuť na svačinku v podobě salámu a sýra. V říjnu dokonce hlídka pokutovala ženu, mladou matku tří dětí.

„Ta se pokusila odcizit několik masových konzerv, housky, cukrovinky a masové konzervy pro kočky. Její vysvětlení bylo takové, že má doma tři malé děti a musí je přece nějak živit,“ poznamenala mluvčí strážníků.

Berou více kusů

Zvýšený počet krádeží potravin evidují i policisté v Kroměříži.

„V poslední době je krádeží potravin více. Vesměs jde o drobnosti v podobě konzerv, uzenin či pečiva, které obyčejně nejsou určeny pro další prodej,“ potvrdila také kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Zloději, kteří kradené zboží chtějí prodat dál, jdou totiž spíše po dražších a značkových věcech, jako jsou čokolády nebo káva.

„A vesměs je berou po více kusech,“ poznamenala dále Šárka Škubalová.

Poměrně často se však strážníci či policisté setkávají i s tím, že zloději na nic nečekají a s velkou chutí snědí ukradené jídlo přímo na prodejně. Takový případ se například stal i na Uherskohradišťsku.

„Pracovníci ostrahy jednoho supermarketu zajistili muže, který prošel pokladnou, aniž by zaplatil za uzeninu, již si vzal z chladicího pultu. Tu ale u něj nenašli, protože ji stačil v obchodě sníst. Debrecínskou pečeni v hodnotě osmadvaceti korun snědl přímo mezi regály s hračkami,“ sdělil hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Jídlo se však nekrade jenom z obchodů, ale také například ze zahrad domů či chat, ať už jsou to brambory, zelenina či ovoce.

V bezpečí před hladovějícími zloději nejsou ani domácí zvířata.

„V Karolince jsme šetřili případ, kdy muž ukradl ovci. Tu zabil, stáhl a maso dal do mrazáku,“ připomněla jeden z případů vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

A jak policisté či strážníci takové krádeže potravin postihují? Pokud škoda odcizeného zboží nepřesáhne pět tisíc korun, nehrozí zlodějům kromě pokuty prakticky nic. Řada nenechavců však nemá peníze ani na tu pokutu.