Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švédka sbírá slovácké kroje

Norrköping /FOTOGALERIE/ - Blanka Karlsson je Švédka narozená v Praze. Na návštěvě u ní se ale člověk cítí jako na Moravě. Sbírá slovácké kroje. A nejen to. Do kroje obléká sebe i celou rodinu.

31.10.2009
SDÍLEJ:

Blanka Karlsson je Švédka narozená v Praze. Na návštěvě u ní se ale člověk cítí jako na Moravě. Sbírá slovácké kroje. A nejen to. Do kroje obléká sebe i celou rodinu.Foto: Veronika Hollerová

Na tuto zajímavou ženu nedávno narazil tým kyjovského dokumentaristy Tomáše Kubáka při natáčení záběrů pro dokument o Češích ve Švédsku.

„Bylo pro nás překvapením, čím vším se zabývá. Je neuvěřitelně aktivní. Je především badatelkou. Kromě toho přednáší, píše, maluje, věnuje se šermu a samozřejmě v neposlední řadě krojům,“ vypráví o zážitku z návštěvy členka týmu dokumentaristy Veronika Hollerová.

Česká Švédka má doma panenky v krojích, krojové součásti z mnoha oblastí a také kompletní kroje. Filmařům z Kyjova se pochlubila kyjovským krojovým šátkem. Vzácnou návštěvu pak uctila oblečená v nivnickém kroji.

Jak sama řekla, k folkloru ji přivedla láska k rodné zemi, která v cizině vždy vyroste ještě více. Na krojovém oblečení ji fascinuje jeho krása. Je také obdivovatelkou všech žen, které jej umí ušít. “Já Blanka Karlsson se dvěma doktoráty se před nimi s úctou klaním až k zemi,“ říká o lidových umělkyních.

Nezapře v sobě vědkyni. U každé z částí oděvů má poznamenané, kdy a kde je získala a které oblasti přísluší.

Kroj pak není cizí ani dalším jejím rodinným příslušníkům. Příležitostně obléká do krojů celou rodinu. Třeba při tamních kulturních akcích a přehlídkách. Má za sebou účast na několika desítkách folklorních akcí, zejména ve stockholmském Skansenu. Tam její rodina prezentuje celou Českou republiku. Samozřejmě oděná v kroji. Karlssen také organizuje vlastní výstavy.

Oba její synové se věnují vážné hudbě. „Ukazovala nám fotky, kde i oni hrají představení v kroji,“ vzpomíná Hollerová. Švédka s povděkem přijala i materiály o Kyjovsku, které jí dokumentaristé přivezli.

Blanka Karlsson je ale především badatelka a má ještě jedno téma, které úzce souvisí se Slováckem: Jana Amose Komenského. Je dokonce objevitelkou jednoho z jeho rukopisů. Podařilo se jí to kromě jiného díky znalosti latiny. Rukopis nazvala Finspongským podle místa nálezu.

„Ve Finspongských sbírkách Norrköpingské knihovny jsem našla anonymní rukopis. Našla jsem si ve Stockholmu grafologa, který konstatoval, že je to rukopis Komenského. Byl to senzační objev ve vědeckém světě,“ líčila badatelka návštěvě.

Karlsson je rozená Popelková. Česky hovoří nejen ona, ale i její oba synové. Česky se dokonce naučil i její manžel, i když v domácnosti na ni hovoří švédsky.

Je uznávanou vědkyní. Má vlastní vydavatelství. Je historičkou, bohemistkou či slavistkou. Přednáší po celém světě, v České republice například na Karlově univerzitě. Národní archiv v Praze má od roku 2000 založený její osobní fond. Podobný archiv má také v Městském archivu v Norrköpingu. Její knihy jsou v soukromé knihovně švédského krále i na Pražském hradě. Její monografie o Komenském je i v knihovně v americkém Harvardu.

Autor: Zdeněk Šmýd

31.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
1. FC Slovácko. Ilustrační foto

Slovácko veze z Julisky bod. Trefil se Zajíc

Ilustrační foto

Podpisy obyvatel nepomohly, jednosměrka v Mařaticích se nemění

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Herci odkrývají ve Slováckém deníku své soukromí. Tentokrát Pavlína Hejcmanová

Seriál uherskohradišťských herců “Kde domov tvůj? Slovácké divadlo!”, kterým divadelníci návštěvníkům připomínají možnost pořídit si předplatné na příští rok, pokračuje i zítra. Na stránkách Slováckého deníku se tentokrát představí herečka Pavlína Hejcmanová a čtenářům dovolí nahlédnout do jinak velmi střeženého soukromí.

Medici zodpovídali otázky ohledně osteoporózy

FOTOGALERIE / Na čtyřech místech Uherského Hradiště mohli lidé ve čtvrtek potkat studenty medicíny. Ti tam prováděli osvětu u příležitosti světového dne boje proti osteoporóze, který se slaví 20. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení